ETM 2023. Aktywna mobilność: korzystanie z własnej energii | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

ETM 2023. Aktywna mobilność: korzystanie z własnej energii

Krzysztof Napierski / 19 września 2023

Aktywna mobilność sprawia, że poruszanie się po obszarach miejskich nie wymaga żadnej dodatkowej energii z wyjątkiem zdrowego śniadania lub pożywnego lunchu. W przypadku rowerów ze wspomaganiem elektrycznym lub hulajnóg elektrycznych potrzeba energii do ładowania akumulatorów. To jednak olbrzymia oszczędność względem energii potrzebnej do zasilania samochodu elektrycznego.

W lutym 2023 r. Parlament Europejski w swojej rezolucji uznał transport rowerowy za pełnoprawny rodzaj transportu. Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, zapowiedział opublikowanie w 2023 r. europejskiej deklaracji.

Zachęcamy do korzystania ze środków transportu napędzanych siłą mięśni użytkownika. Jazda rowerem, hulajnogą, na deskorolce czy rolkach to nie tylko oszczędność zasobów energetycznych, ale także solidna dawka zdrowia i poprawiających nasze samopoczucie endorfin. W drogę!

Zachęcamy też do obejrzenia przygotowanego przez organizatorów Europejskiego Tygodnia Mobilności filmiku, promującego korzystanie z pojazdów wykorzystujących jako napęd siłę mięśni oraz z transportu publicznego.

Europejski Tydzień Mobilności to sztandarowa kampania Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Koordynatorem kampanii na terenie Polski jest Ministerstwo Infrastruktury.

oprac. KN na podst. materiałów Komisji Europejskiej i Ministerstwa Infrastruktury

Mobility Action