Zielono dla oka, czyściej dla płuc | Mława

Obrazek z życzeniami Przejdź do linku banera

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Zielono dla oka, czyściej dla płuc

Magdalena Grzywacz / 08 kwietnia 2021

Strzeliste klony pospolite pojawiły się przy Szkole Podstawowej nr 7 (ul. Mariacka), a wkrótce róże Rote Hannover pokryją trawnik przy wiadukcie nieopodal dworca zintegrowanego (Aleja Świętego Wojciecha). Miasto różnymi sposobami ogranicza ilość pyłu i spalin w powietrzu.

Nasadzenia odbywają się w ramach akcji związanych z kampanią społeczną Burmistrza Miasta Mława „Czyste powietrze”. Klony, o obwodach od 12 do 14 centymetrów, posadzone zostały na skarpie przy ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 7 od strony ul. Mariackiej. Kosztowały miasto ponad 4 500 zł. – Drzewa liściaste w większym stopniu niż iglaste absorbują spaliny i pyły zawieszone, dlatego zależy nam na tym, aby jak najwięcej takich właśnie nasadzeń pojawiało się w przestrzeni miasta – podkreśla Monika Kucka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Mława.

Nowo posadzone klony to preludium przed kolejnymi działaniami miasta. Już wkrótce obszar przy zejściu z Wiaduktu Szreńskiego zostanie obsadzony 250 krzewami róży gatunku Rote Hannover, tworzącymi dywanową rabatę. Odporne na warunki atmosferyczne i przesuszenia, ale niezwykle ozdobne krzewy będą kwitły od czerwca do października. Róża Rote Hannover bardzo dobrze znosi uliczne zanieczyszczenia: spaliny, kurz, smog, zasolenie.

Warto dodać, że Miasto Mława złożyło wniosek o przyznanie pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021” na realizację zadania o nazwie „Poprawa jakości powietrza na terenie Miasta Mława poprzez utworzenie nowych obszarów zieleni – etap I”. Wnioskujemy o pomoc w organizacji dwóch obszarów zielonej aktywności o charakterze parkowym i leśnym, położonych przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych – Alei Świętego Wojciecha oraz ulicy Padlewskiego. Wartość nowych nasadzeń i urządzenia obszarów dotychczas niezagospodarowanych oszacowano na 400 000 zł. Miasto zawnioskowało o maksymalne możliwe wsparcie – 50 proc. wartości projektu i czeka na rozstrzygnięcie konkursu.

Magdalena Grzywacz/ RP UMM