Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Wystawa „Mazowsze w spódnicy” w muzeum

Krzysztof Napierski / 03 czerwca 2022

W środę 1 czerwca 2022 r. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbył się wernisaż wystawy czasowej lalek artystycznych „Mazowsze w spódnicy”.

W wydarzeniu uczestniczyła m.in. delegacja z francuskiego miasta Franconville, Anna Cicholska –  Posłanka na Sejm RP, Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława oraz Lech Prejs – Przewodniczący Rady Miasta Mława. Gości przywitała dyrektor muzeum Barbara Zaborowska.

Ekspozycja prezentuje sylwetki wybranych kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Mazowsza dzięki swoim niezwykłym, często pionierskim osiągnięciom w różnych dziedzinach kultury, sztuki, nauki, sportu, polityki i działalności społecznej. Wizerunki kobiet przedstawiono w postaci lalek artystycznych, wykonanych w różnych technikach plastycznych przez 15 cenionych artystek. To wydarzenie tworzone od początku z wielkim sercem i entuzjazmem przez niezwykłe kobiety i opowiadające o absolutnie niezwykłych bohaterkach, których dokonania są mniej lub bardziej znane szerszej publiczności. Wystawa wpisuje się w trend „odkrywania” zasłużonych kobiet dla historii i przywracania im miejsca w świecie nauki, sztuki i rozwoju społeczeństwa. Wśród bohaterek znalazła się mławianka Anna Tomaszewicz-Dobrska, pierwsza kobieta z dyplomem lekarza.

Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie, można oglądać indywidualnie, a także w grupach zorganizowanych, dla których zostały przygotowane specjalne zadania edukacyjne i artystyczne. Ekspozycja będzie czynna do 30 czerwca 2022 r. Wstęp bezpłatny.

Lokalnym patronem medialnym wystawy jest Radio7.

Więcej zdjęć na profilu facebookowym Miasto Mława.

EL / MZZ