Wypoczynek z dofinansowaniem | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Wypoczynek z dofinansowaniem

Agnieszka Puzio-Dębska / 01 września 2022

Wakacje dobiegły końca. Dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Mława dzieci i młodzież mogły aktywnie spędzić czas zarówno na miejscu, w postaci półkolonii, jak i w formach wyjazdowych organizowanych przez mławskie kluby sportowe.

Wypoczynek dofinansowany był z otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży,  w tym wypoczynku dzieci i młodzieży (7 zadań na kwotę 20 000 zł) oraz w zakresie zdrowia publicznego  w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława (7 zadań na kwotę 48 000 zł).  Najniższe dofinansowanie wyniosło 2 000 zł, najwyższe 12 000 zł.

Akademia Piłkarska „Nazar” zorganizowała półkolonie - cztery turnusy dla dzieci w wieku 5 - 13 lat odbyły się w Szkołach Podstawowych nr 1 i 2. Dzieci miały zapewnione szereg atrakcji – zajęcia sportowe, plastyczne, przygotowywanie zdrowych posiłków, spotkania z przedstawicielami policji, straży pożarnej, uczestniczyły w wyjazdowej wycieczce na fermę Boguszewiec. Nie zapomniano o warsztatach profilaktycznych z terapeutą uzależnień zarówno na półkoloniach, jak i podczas kolejnego organizowanego zadania przez klub „Nazar” – spływu kajakowego po rzece Wkra. W spływie wzięła udział również grupa uchodźców z Ukrainy oraz podopieczni MOPS.

Klub Sportowy „Marlin Mława” dla swoich zawodników zorganizował dwa obozy sportowe w Olecku oraz w Jarosławcu. Atrakcjom nie było końca – w harmonogramie pobytu nad morzem znalazły się między innymi: wizyta w gospodarstwie agroturystycznym pasieka „Wędrowna Brać” Krzemienica, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Muzeum Chleba w Ustce, zwiedzanie Darłówka (wycieczka rowerowa), zwiedzanie muzeum bursztynu w Jarosławcu, zabawa w aquaparku „Trzy Fale” w Słupsku. W Olecku natomiast pływacy w wieku 10-12 lat  uczestniczyli w zajęciach na basenie, sportowych, byli w papugarni, parku trampolin, przejechali się kolejką wąskotorową, odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zawodnicy Klubu Pływackiego Płetwal Mława spędzili wakacje zgodnie z hasłem projektu „Żyli aktywnie i na sportowo”. W dniach  19 - 29 sierpnia wyjechali na obóz w Bieszczadach. Wcześniej  pływacy wypoczywali w ośrodku w Kulce. Przeszli bieszczadzkimi szlakami: Tarnica, Chryszczata, Jeziorka Duszatyńskie, Przełęcz Żebrak, Balnica  oraz szlakami prowadzącymi do okolicznych atrakcji (ogółem 96 kilometrów). Zawodnicy byli w  Parku Wodnym w Sanoku, płynęli gondolami, kajakami oraz rowerami wodnymi nad Soliną, zaliczyli „tyrolkę” w Sanoku, zwiedzili ruiny klasztoru Karmelitów w Zagórzu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Cmentarz żydowski w Woli Michowej. W Kulce natomiast pływali na kajakach, jeździli na quadach,  wspinali się po ściance, zaliczyli nocną grę terenową „Mafia”.

Stowarzyszenie Joker Mława zorganizowało aktywne wakacje bez nałogów – 5 dniowy obóz survivalowy dla dzieci i młodzieży w ośrodku Roma Łapino.  Podczas obozu odbyły się zajęcia z fizjoterapeutą, psychologiem. Uczestnicy zaliczyli  park linowy, park trampolin, spróbowali atrakcji w postaci wieży ze skrzynek  -  ustawieniu jak najwyższej wieży ze skrzynek wspinając się po nich i dokładając kolejne (rekord to 16 skrzynek ustanowiony przez 10 letnią Matyldę). Odbył się turniej badmintona, piłkarzyków, szachowy, uczestnicy  strzelali  z łuku, grali w dartsy, paintball, pływali na tratwie, zorganizowali nocną gra terenowa (podchody). W Biegu Małego Komandosa w Gdyni II miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobył uczestnik obozu Janek Śledziński.

Akademia Sportów Wodnych Mława zorganizowała naukę żeglarstwa wraz z nauką pływania.  Trzydniowe szkolenie żeglarskie (dla 4 grup 8 osobowych) odbyło się w Ośrodku Perła w Rynku. Uczestnicy poznali przepisy żeglarskie, odbyli zajęcia praktyczne żeglarskie.  

Klub Sportowy „Zawkrze Mława” dla swoich zawodników lekkoatletów w Rybnie zorganizował obóz sportowy. Podczas 8 dniowego wyjazdu trenowali, wzmacniali kondycję, uczestniczyli w zajęciach na siłowni, pływali w jeziorze.

Miejski Klub Sportowy Mławianka Mława dla chłopców 10-16 lat z sekcji piłka nożna zorganizował obóz stacjonarny, dochodzeniowy sportowo - rekreacyjny na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.  

Samorząd Miasta Mława od wielu lat wspiera mławskie kluby sportowe i dofinansowuje wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Dzięki środkom z budżetu Miasta Mława udaje się zorganizować pobyt w ciekawych miejscach, wypełniony licznymi atrakcjami, aktywnością sportową, czasami wręcz ekstremalną oraz informacjami profilaktycznymi. Dzięki temu wśród uczestników rozwijają się postawy ważności ruchu w życiu, kreatywności, rywalizacji w duchu fair play,  eliminowane są negatywne postawy społeczne, czy wskazywane  dobrych wzorce pozwalające na wzmacnianie samooceny.

Kluby są zobowiązane do informowania uczestników swoich aktywności o fakcie wsparcia przez Samorząd Miasta Mława. W umowach dotacyjnych znajdują się zapisy o używaniu w mediach społecznościowych oznaczeń przy postach #MlawaPomaga, #MlawaWspieraOrganizacjePozarzadowe.

zdjęcia: kluby sportowe

Akademia Piłkarska „Nazar”

Klub Sportowy „Marlin Mława”

Klub Pływacki Płetwal Mława

Stowarzyszenie Joker Mława

Klub Sportowy „Zawkrze Mława”