Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

W rocznicę śmierci kompozytorki z Mławy...

Agnieszka Puzio-Dębska / 30 września 2014

W rocznicę śmierci Tekli Bądarzewskiej, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy odwiedziło jej grób na warszawskich Powązkach. Tekla z Bądarzewskich Baranowska, urodzona w Mławie kompozytorka, autorka „Modlitwy Dziewicy" zmarła 29 września 1861 roku.

W sobotę, 27 września kilkanaście osób wzięło udział w spacerze na Starych Powązkach pod hasłem - szlakiem muzyków. Odwiedzono także grób urodzonej w Mławie w 1829 roku Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy od 1973 roku opiekuje się grobem kompozytorki. Aktualny Prezes Towarzystwa Beata Michalec podjęła prace nad opracowaniem biografii polskiej kompozytorki. W marcu 2012 r. ukazała się pierwsza polska płyta z muzyką Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej „Zapomniany dźwięk" w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Przyjaciół. W listopadzie 2012 r. ukazała się pierwsza w Polsce, ale i na świecie publikacja o Tekli Bądarzewskiej autorstwa Beaty Michalec "Tekla z Bądarzewskich Baranowska autorka nieśmiertelnej La prière d'une vierge, Miejsca, czas i ludzie". Odbyły się też pierwsze spotkania promocyjne w Warszawie, Otwocku, Szczecinie, Mławie, Tarnowskich Górach i Krakowie.

Podczas spaceru Beata Michalec, autorka książki o Tekli zdradziła nowe fakty z biografii kompozytorki.

Więcej o kompozytorce na mławskiej stronie - http://www.mlawa.pl/sites/default/files/articles/import/tekla-badarzewska-kompozytorka-z-mlawy_0 oraz TPW - http://www.tpw.org.pl/?TEKLA_Z_B%A1DARZEWSKICH_BARANOWSKA

Zdjęcia ze spaceru po Starych Powązkach wykonał Mikołaj Gigier (TPW)