Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Uczciliśmy bohaterów insurekcji

Krzysztof Napierski / 21 stycznia 2022

Mławianie, w tym przedstawiciele samorządów miejskiego i powiatowego oraz jednostek Miasta Mława, uczcili przypadającą 22 stycznia 2022 r. 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W jej przededniu złożyli kwiaty i zapalone znicze u stóp Kopca Powstańców Styczniowych przy Rondzie Niepodległości.

Nieco później warsztaty historyczne połączone ze zwiedzaniem ekspozycji zorganizowało dla młodzieży Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Uczniowie mieli szansę wziąć udział w oryginalnej i interesującej lekcji historii.

Pamięć o zrywie narodowym z lat 1863-1864 jest wciąż żywa w świadomości mławian. Mamy Kopiec Powstańców Styczniowych, ulice Powstańców Styczniowych oraz Zygmunta Padlewskiego – jednego z dyktatorów powstania, a w zasobach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej znajdują się eksponaty związane z działalnością patriotyczną mieszkańców Mławy w II połowie XIX wieku. Pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach, w których Mława, jako stolica ziemi zawkrzeńskiej, i powiat mławski, były jednym z głównych terenów walk powstańczych.

Więcej zdjęć na profilu facebookowym M Miasto Mława.

KN, MG

fot.: Krzysztof Napierski