Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – diagnoza dla Miasta Mławy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – diagnoza dla Miasta Mławy

root@npc.pl / 26 maja 2010

Zakończyła się I konferencja gospodarcza w Mławie, której celem było przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu „Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – diagnoza dla Miasta Mławy” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.


- Ponad 99 procent firm funkcjonujących w Europie, w Polsce, na Mazowszu, a także w Mławie, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy te często mają krótką żywotność, brakuje im perspektywy rozwoju. W przeprowadzonej na zlecenie ratusza diagnozie wskazane zostały m.in. zagrożenia i szanse dla przedsiębiorców, nisze gospodarcze, a także potrzeby, które zauważają biznesmeni i pracownicy mławskich firm. Katarzyna Kaszuba, koordynator projektu zauważyła, że dużym problemem, który zaistniał w okresie prowadzenia badań na mławskim rynku, okazał się kryzys. Gospodarka, która działa na zasadzie naczyń połączonych, wyjątkowo dotkliwie odczuła stan kryzysowy. Samorząd nie może ingerować jednak w przedsiębiorczość, ale możemy być partnerami osób, które mają firmy na naszym terenie. Stworzenie szerszego partnerstwa dziś to konieczność. Bez tego rozwój firm może być hamowany i Mława zostanie w tyle. Jeśli takie partnerstwa będą powstawać w Mławie, z pewnością będzie to sukces Miasta – podkreśliła.
Prace nad „Diagnozą...” trwały ponad rok. Badania realizowano przez pół roku. Przeprowadzono m.in. 36. bezpośrednich wywiadów z przedsiębiorcami. Przeprowadzono także 12 grupowych wywiadów oraz badania ilościowe z wykorzystaniem ankiet papierowych – 246 wywiadów z przedsiębiorcami i 600 z pracownikami przedsiębiorstw.
Celem badań było stworzenie założeń trwałego systemu przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą, odpowiadającego najważniejszym potrzebom funkcjonujących w Mławie przedsiębiorstw. Wyniki w pierwszym dniu konferencji przedstawił dr Dariusz Śledź z Instytutu Badań i Analiz Grupa OSB .

 
Dokument w formie książkowej jest dostępny w Punkcie obsługi przedsiębiorców, w pokoju nr 16 Urzędu Miasta w Mławie.


Czy i jak warto inwestować w wiedzę oraz co oznacza „gospodarka oparta na wiedzy” wyjaśnił zgromadzonym dr Antoni Sobczak. O samorządzie i przedsiębiorcach jako partnerach społecznych mówił dr Jarosław Rubin, natomiast prawnik Ewelina Rynkiewicz przedstawiła perspektywy partnerstwa publiczno-prywatnego.
Mówiono też o tym jakie fundusze dla przedsiębiorców przeznacza Unia Europejska - p. Elżbieta Szymanik – zastępca Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Zgromadzeni wysłuchali krótkich wykładów „Zarządzanie zmianą – konieczność czy wybór” – Piotra Piaseckiego, trenera Polskiej Izby Firm szkoleniowych oraz „Ekspansja przez innowacje, rozwój przez kompetencje – jak być konkurencyjnym na rynku” - Jerzego Kawy, eksperta InQbe.
Przeglądu najważniejszych źródeł finansowania inwestycji i rozwoju przedsiębiorstw dokonał Artur Szymański – konsultant Fundacji Gospodarczej im. Marcinkowskiego.

W drugim dniu konferencji odbyły się panele dyskusyjne.