Program „Spójrz Inaczej” w klasach IV - VI | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Program „Spójrz Inaczej” w klasach IV - VI

Agnieszka Puzio-Dębska / 24 listopada 2023

Nawiązywanie i utrzymanie dobrych relacji z innymi, konstruktywne rozwiązywanie trudnych sytuacji , wychowanie i wspomaganie rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami -  Miasto Mława kontynuuje  program „Spójrz Inaczej”, dedykując go uczniom klas  IV-VI szkół podstawowych. Od marca do czerwca tego roku program był już realizowany w innych klasach.  Ze względu na bardzo dobre oceny pedagogów i nauczycieli z realizacji zadania przez certyfikowanych trenerów, zdecydowano się na jego wdrożenie w klasach starszych. 

Program profilaktyczny „Spójrz Inaczej” należy do programów profilaktyki uniwersalnej i jest rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom -  oceniony w klasach I-III jako spełniający standardy poziomu II dobra praktyka, a w klasach IV-VI , jako spełniający standardy poziomu I program obiecujący. 

Program Spójrz Inaczej prowadzony jest przez Pracownię  Szkoleniową Krokus 2.0.  z Krakowa przez certyfikowanych trenerów programu „Spójrz Inaczej”.  
Głównym jego celem jest zapobieganie zrachowaniom ryzykownym i destrukcyjnym w klasie szkolnej oraz problemom zdrowia psychicznego u dzieci w wieku 10-13 lat, w tym:

  • rozwijanie umiejętności psychospołecznych uczniów, umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć, umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami, kształtowania pozytywnej samooceny i pozytywnego obrazu siebie,     
  • tworzenie warunków do rozwoju umysłu, empatii i zdolności przyjmowania  perspektywy drugiego człowieka,  które służą wspieraniu rozwoju umiejętności współpracy, umiejętności rozwiązywania problemów/konfliktów oraz umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji,     
  • zachęcanie do zdrowego stylu życia poprzez zwiększenie wiedzy o własnym ciele, negatywnych wpływach społecznych, decyzjach prozdrowotnych, zagrożeniach i konsekwencjach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i leków.     

Zadanie realizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława.   

Eliza Śledzińska /OS