Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Nieśmiertelna "Modlitwa dziewicy" zabrzmi w Mławie

Agnieszka Puzio-Dębska / 02 listopada 2012

Już za tydzień, w sobotę, 10 listopada szczególne wydarzenie w naszym mieście. Odbędzie się promocja pierwszej książki o XIX wiecznej kompozytorce „Tekla Bądarzewska Baranowska autorka nieśmiertelnej La priere d'une vierge, Miejsca, czas i ludzie" autorstwa Beaty Michalec.

Tekla Bądarzewska, kompozytorka, która odniosła w czasie w którym żyła sukces muzyczny, a także obecnie - niestety nie w Polsce, ale między innymi w Japonii - pochodzi z Mławy. Jej najsłynniejszy utwór "Modlitwa dziewicy" sprzedał się w rekordowej liczbie miliona egzemplarzy.  Urodziła się w 1829 roku w Mławie. Miała dwójkę rodzeństwa. Około 1835 roku jej rodzina przeniosła się do Warszawy. Mając 23 lata wyszła za mąż za Jana Baranowskiego, urzędnika państwowego, urodziła trzy córki. Zmarła w wieku 32 lat, pochowano ją na warszawskich Powązkach. Dzięki staraniom Beaty Michalec, która odnalazła korzenie kompozytorki w Mławie oraz polskiej instrumentalistce Marii Pomianowskiej wraca o niej pamięć.

Spotkanie promocyjne książki odbędzie się 10 listopada 2012 r. (sobota) o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. A. Krzanowskiego przy ul. Sienkiewicza 24 w Mławie.

W programie spotkania między innymi koncert z muzyką Tekli Bądarzewskiej w wykonaniu Joanny Maklakiewicz. Poniżej biogram pianistki.

Joanna Maklakiewicz
Pochodzi ze znanej rodziny polskich artystów. Odebrała solidne wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką Liceum im.Gnessinych w Moskwie w klasie fortepianu prof. Władimira Boczkariowa.
W latach 1991-1996 była studentką prof. prof. Andrzeja Stefańskiego i Alicji Palety-Bugaj w klasie fortepianu oraz prof. Krystyny Borucińskiej w klasie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończyła także w 1999 roku Podyplomowe Studium Wykonawstwa Muzyki Współczesnej w klasie fortepianu prof. Szabolcsa Esztényi.
Już w czasie studiów otrzymała wiele nagród i wyróżnień:

  • Towarzystwa im. Fryderyka Chopina
  • Ministerstwa Kultury i Sztuki
  • Prezydenta Warszawy

Po ukończeniu studiów, w 1997 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu TIM w Turynie (1 nagroda) w kategorii duetu fortepianowego.
Obecnie pracuje jako adiunkt w klasie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie oraz jest kierownikiem Sekcji Fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest wykonawczynią Wariacji Goldbergowskich w filmie Waldemara Dzikiego „Salwarus" oraz Fugi Canonica z „Musikalisches Opfer" J.S.Bacha w filmie „Drugi po Boy'u" o Macieju Słomczyńskim. Była także konsultantem muzycznym Andrzeja Żuławskiego przy wystawianiu opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór".
Obecnie pracuje jako adiunkt w klasie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej w Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie (Yamaha Music Schools) w Japonii, Norwegii i Polsce. Jest członkiem SEC (Stowarzyszenie Kultury Europejskiej).

Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Fryderyka Chopina. Była także organizatorem maratonu muzycznego „Najdłuższe Urodziny" oraz Festiwalu i Kursu „Grać Chopina".

Ze swoim mężem, nieżyjącym już wybitnym skrzypkiem Piotrem Janowskim występowała w najbardziej prestiżowych salach świata wykonując komplety Sonat Beethovena, Mozarta oraz większość repertuaru na skrzypce i fortepian. Jest założycielką fundacji im. Piotra Janowskiego.

na podstawie materiaów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy