Nagrodzeni za pomoc żubrom | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Nagrodzeni za pomoc żubrom

Krzysztof Napierski / 09 listopada 2023

Nadleśnictwo Dwukoły podziękowało podczas uroczystego podsumowania konkursu „Razem dla żubra” uczestniczącym w nim szkołom, które w ramach akcji zebrały ponad 18 ton kasztanów i żołędzi dla żubrów – przede wszystkim przyszłych mieszkańców pokazowej zagrody u zbiegu ulic Krajewo i Piekiełko w Mławie. Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe statuetki od patronującego przedsięwzięciu Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego.

– Możecie być z siebie dumni, gdyż uczestniczycie w projekcie kompleksowej ochrony żubra w Polsce. Dla nas też jest to sprawa wyjątkowa, gdyż Nadleśnictwo Dwukoły należy do nielicznych nadleśnictw w Polsce, które w tym programie uczestniczą. Jest ich w tej chwili dwadzieścia pięć. Zbliża się koniec naszej inwestycji i żubry będą oczekiwane w zagrodzie przed świętami. Sam konkurs ma też wyjątkowe znaczenie w tym roku, ponieważ tak się składa, że obchodzimy w nim stulecie restytucji żubra – mówił w czwartek 9 listopada podczas uroczystości w kinie Kosmos Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki.

Zanim biorące udział w konkursie szkoły otrzymały na scenie podziękowania za zaangażowanie i zebranie ilości żołędzi i kasztanów, która wręcz przerosła oczekiwania organizatorów (w sumie 18 261,40 kg – część tej puli, która przewyższała potrzeby oraz możliwości magazynowe Pokazowej Zagrody Żubrów w Mławie, postanowiono przekazać celem dokarmiania zwierzyny leśnej również w innych miejscach w kraju), licznie przybyłym do kina reprezentantom szkół wyświetlono interesujący film dokumentalny poświęcony żubrom. Nagrody i wyróżnienia otrzymały szkoły, które zebrały największe ilości kasztanów i żołędzi. Były to:

  • I miejsce – SP nr 6 w Mławie – 3400 kg
  • II miejsce – SP w Wieczfni Kościelnej – 2821 kg
  • III miejsce – ZPO nr 1 w Mławie – 1700 kg
  • I wyróżnienie – SP nr 2 w Mławie – 1179 kg
  • II wyróżnienie – SP w Wyszynach Kościelnych ­– 1131 kg

– Bardzo dziękuję wszystkim dyrektorom, nauczycielom, wychowawcom, którzy się zaangażowali w ten proces zbierania i gromadzenia kasztanów i żołędzi. Bardzo dziękuję Wam, drodzy uczniowie szkół z Mławy i z powiatu mławskiego. Oczywiście również waszym rodzicom, bo bez nich by się to nie odbyło. Gorące brawa dla was wszystkich oraz wielki szacunek i uznanie za to, co zrobiliście – zwracał się do obecnych Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Na koniec uroczystości o Pokazowej Zagrody Żubrów w Mławie opowiedział, posiłkując się prezentacją multimedialną, starszy specjalista SL ds. ochrony przyrody Jacek Folborski. Całe spotkanie poprowadziła specjalistka SL ds. ochrony przyrody Magdalena Borkowska, zaś uświetnił je swoją obecnością i grą zespół sygnalistów Nadleśnictwa Dwukoły.

Krzysztof Napierski / KSM