Mławska Skrzynia Czasu już jest gotowa | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mławska Skrzynia Czasu już jest gotowa

Magdalena Grzywacz / 30 października 2015

Na prośbę mieszkańców burmistrz Sławomir Kowalewski przedłuża ostateczny termin składania pamiątek do Mławskiej Skrzyni Czasu o kilka dni - do 4 listopada.

Dotychczas Mławianie złożyli w sekretariacie Urzędu Miasta Mława kilkadziesiąt kopert z materiałami, które chcą przekazać przyszłym pokoleniom. Wielu decyduje się na pisanie listów, przynoszenie zdjęć i umieszczanie ich w skrzyni razem z płytami z ulubioną muzyką.

Do skrzyni swój list włożył burmistrz Sławomir Kowalewski. – Napisałem odręcznie opowieść o naszej, współczesnej Mławie. Do koperty włożyłem także inne materiały oraz pióro, które lubię i którym podpisałem tysiące dokumentów – zdradza burmistrz.

Ksiądz Ryszard Kamiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM przyniósł książkę wydaną z okazji 300-lecia poświęcenia Kościoła pw. Świętej Trójcy w Mławie oraz inne wydawnictwa związane z życiem parafii w ostatnich latach. Zamieścił także artykuł na temat duszpasterstwa w Mławie i odręczną informację o osobach pracujących obecnie na rzecz parafii.

Do skrzyni trafiły też listy uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, informacje o Zespole Szkół nr 3 w Mławie, materiały przekazane przez Stowarzyszenie Absolwentów Państwowego Liceum Pedagogicznego w Mławie oraz przekazy od wielu mieszkańców naszego miasta. Każdy z nich otrzymał certyfikat, który w 2115 roku upoważni do odbioru przesyłki z zakopanej skrzyni.

 Z możliwości umieszczenie informacji dla Mławian z XXII wieku skorzystali przyjaciele naszego miasta. Beata Michalec, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, przekazała do Mławskiej Skrzyni Czasu swoją książkę „Tekla z Bądarzewskich Baranowska. Autorka nieśmiertelnej „La priere d’une virgine”. Miejsca, czas i ludzie” z dedykacją oraz zapis nutowy utworów kompozytorki urodzonej w Mławie. Włoski naukowiec Domenico Agresta z zaprzyjaźnionego z Mławą miasta Moscufo, do swojej koperty włożył materiały związane z prowadzonym w Mławie badaniem „Social Dreaming History and Trauma”, ale także osobiste notatki, korespondencję z innymi naukowcami, artykuły i zdjęcia. Do ratusza dotarła też przysyłka z zaprzyjaźnionego Rasieiniai. Litwinie przekazali do Mławskiej Skrzyni Czasu obrazy, publikacje i dokumenty.

 „Wyobraźmy sobie, jaką radość sprawiłoby nam dzisiaj otrzymanie przesyłki od naszych pradziadków – przygotowanej specjalnie z myślą o nas.” – napisała Urszula Adamczyk w artykule „ Powrót do przeszłości – Mława 2115” opublikowanym w 43. numerze „Tygodnika Gazety Mławskiej”. Jeśli ktoś czuje się zachęcony tą myślą, to prosimy o pośpiech. Jeszcze przez 3 dni – do środy 4 listopada włącznie, można przynosić materiały do sekretariatu Urzędu Miasta Mława. A skrzynia już czeka – można ją podziwiać na dziedzińcu ratusza.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM