Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mława pamięta! Widowisko filmowo-muzyczne z okazji rocznicy Bitwy pod Mławą

Urszula Adamczyk / 16 sierpnia 2023

W sobotę 26 sierpnia będziemy obchodzić 84. rocznicę Bitwy pod Mławą. Poza organizowanymi w parku piknikiem historycznym, kinem wojennym i wystawą, (o programie obchodów piszemy TUTAJ) zobaczymy także poruszający spektakl stworzony przez artystów z Polski i z Ukrainy. „Mława pamięta” uwrażliwia nas na dramat ludności cywilnej w czasie konfliktu wojennego. Tego sprzed 84 laty i współczesnego.

Koncepcję spektaklu stworzyła Magdalena Grzywacz z mławskiego ratusza. – Biorąc pod uwagę dramat wojenny, jaki toczy się na wschodzie, popandemiczny powrót do koncepcji rekonstrukcji historycznych w centrum oraz na przedpolach Mławy wydawał się nieodpowiedni. Tym bardziej, że Mława stała się tymczasowym domem wielu ukraińskich dzieci, które wciąż borykają się z niedawno przeżytą traumą – wyjaśnia Grzywacz. Szukając formuły, która upamiętniłaby bohaterów Bitwy pod Mławą, nie będąc równocześnie w oderwaniu od wojennej i uchodźczej teraźniejszości naszego miasta, w imieniu burmistrza Sławomira Kowalewskiego zaproponowała współpracę artystom z Polski i Ukrainy, muzykowi Januszowi Prusinowskiemu i reżyserce Gannie Yarovenko. – Zależało nam, aby spektakl opowiadał historię Mławy, ale równocześnie był uniwersalną narracją o dramacie cywilów, którzy znaleźli się sytuacji granicznej, wmieszani w wojnę, której przecież nikt nie chce – uzasadnia.

Spektakl stworzony na kanwie zdjęć archiwalnych miasta, mławskich rekonstrukcji oraz wojny w Ukrainie, z muzyką na żywo Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii, zobaczymy w sobotę 26 sierpnia o godzinie 17:00 na estradzie w zabytkowym parku w Mławie. W przedsięwzięcie zaangażowali się również Rekonstruktorzy Cywilni z Mławy.

Miasto Mława złożyło wniosek i otrzymało dofinansowanie kosztów realizacji tego spektaklu od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wykonawcą zadania jest Miejski Dom Kultury w Mławie.

 

KSM