To miejsca ważne dla społeczności żydowskiej. Przeczytaj i zeskanuj kod QR! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

To miejsca ważne dla społeczności żydowskiej. Przeczytaj i zeskanuj kod QR!

Krzysztof Napierski / 19 kwietnia 2024

19 kwietnia 2024 r. przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z nią Miasto Mława postanowiło upamiętnić mieszkających przed laty w Mławie Żydów poprzez umieszczenie tablic informacyjnych i postumentu w miejscach ważnych dla tej społeczności, która – przypomnijmy – przed II wojną światową stanowiła ok. 30 procent populacji miasta.

Tablice informacyjne z nazwą obiektu w trzech językach – polskim, angielskim i hebrajskim – krótkim opisem oraz kodem QR odsyłającym do obszerniejszego artykułu na stronie internetowej www.mlawa.pl zamontowaliśmy w czterech lokalizacjach:

  • przy ul. Kruczej, gdzie znajdował się najstarszy mławski cmentarz żydowski, zwany przez miejscową ludność kirkutem, a w jego pobliżu – najstarsza w mieście synagoga;
  • na jednym z dwóch bloków u zbiegu ulic Smolarnia i Powstania Warszawskiego – na tym terenie znajdowała się jedna z mławskich szkół powszechnych dla dzieci żydowskich;
  • na budynku przy ul. Warszawskiej 34, gdzie przed II wojną światową mieścił się szpital zakaźny, który w czasie wojny włączono w obręb mławskiego getta;
  • na tylnej ścianie budynku Miejskiego Domu Kultury (od strony parkingu przy ul. Grzebskiego) – w pobliżu miejsca, gdzie od 1856 r. mieściła się synagoga, zniszczona na początku września 1939 r.

Dodatkowo na działce u zbiegu ulic Sienkiewicza i Sportowej (w pobliżu sklepu meblowego) zamontowaliśmy postument z tabliczką informacyjną o analogicznej treści. Tam w okresie międzywojnia funkcjonowało koedukacyjne gimnazjum żydowskie.

Zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc i zapoznania się z bardzo ważną dla nas historią społeczności żydowskiej w Mławie. Powyższe działania zostały zrealizowane w ramach kampanii Burmistrza Miasta Mława „Poznaj historię Mławy”.

KN / KSM