Kapela Czerniakowska zagrała dla mławian | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Kapela Czerniakowska zagrała dla mławian

Krzysztof Napierski / 25 sierpnia 2019

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą uświetniła Kapela Czerniakowska, polski zespół wykonujący utwory z gatunku tzw. miejskiego folkloru. Na koncercie w parku dopisała bardzo wysoka frekwencja, a wśród widzów znaleźli się członkowie zagranicznych delegacji oraz przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

Kapela została założona w 1968 r. Jednym z jej założycieli był nieżyjący już Stanisław Wielanek. Zespół jest znany nie tylko w Polsce, gdzie koncertował m.in. z Mieczysławem Foggiem, ale również za granicą. Artyści wystąpili na estradzie im. Tekli Bądarzewskiej w mławskim parku. Muzyków zapowiedział burmistrz Sławomir Kowalewski, który w swoim przemówieniu zaznaczył, że choć przed chwilą wszyscy byli świadkami poruszającego widowiska historycznego, jakim jest inscenizacja nalotu na Mławę, należy znaleźć również chwile na zabawę i cieszyć się z posiadanej wolności, pamiętając i otaczając szacunkiem tych, którzy oddali życie za ten dar.

Kapela Czerniakowska zagrała najpopularniejsze utwory z biesiadnego repertuaru miejskiego folku, wśród których nie zabkrało szlagieru „Chodź na Pragę” skomponowanego przez Artura Golda w 1930 r.  oraz wielu innych przebojów. W rytm skocznej i wesołej muzyki mławianie wzajemnie porywali się do tańca.

MP / UMM