Jeziorko Krajewo – cenne i wyjątkowe. Obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jeziorko Krajewo – cenne i wyjątkowe. Obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł

Urszula Adamczyk / 02 lutego 2023

Jeziorko Krajewo, znane wszystkim mławianom (i nie tylko) to miejsce doskonałe na odpoczynek, ale również obszar cenny przyrodniczo. O tym, dlaczego powinniśmy dbać o ten teren i co jest na nim wyjątkowego, opowiadał dzisiaj nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki.

Okazją do spaceru z leśniczym wokół jeziorka był obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł. W spotkaniu wzięli udział mławscy uczniowie i seniorzy.

– Znajdujemy się w granicach miasta Mławy, które ma bardzo dużo terenów leśnych. Dla tego miasta są to takie zielone płuca, tereny rekreacyjne i wypoczynkowe. Krajewo to miejsce wyjątkowe. Zaliczamy je do obszarów wodno-błotnych, o których dzisiaj mówimy. Wyspa na  jeziorku jest szczególnie cenna, gdyż na niej znajdują się dwa siedliska: siedlisko boru bagiennego, a do niego przylegają od strony północno-wschodniej płaty torfowiska wysokiego – wyjaśniał zebranym nadleśniczy.

Na tym terenie rośnie aż 138 gatunków roślin, w tym m.in., znajdująca się pod ścisłą ochroną, rosiczka okrągłolistna. To też doskonałe miejsce obserwacji dla ornitologów, na tym obszarze występują 43 gatunki ptaków.

Warto wiedzieć, że jest to obszar chroniony, o znaczeniu priorytetowym. Niestety oba siedliska są wrażliwe na zmiany warunków wodnych i troficznych, dlatego bardzo szybko dochodzi do ich degradacji. Spowodowane jest to obniżającym się poziomem wód oraz, niestety, zaśmiecaniem terenu.

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1971 roku, w rocznicę podpisania  Konwencji o obszarach wodno-błotnych – traktatu międzynarodowego, którego sygnatariuszami są 172 państwa.