Jazzowo i sentymentalnie. Za nami wydarzenie „Tych lat nie odda nikt” | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jazzowo i sentymentalnie. Za nami wydarzenie „Tych lat nie odda nikt”

Urszula Adamczyk / 12 lutego 2024

Co to był za koncert! A dokładniej – dwa koncerty! W niedzielę 11 lutego mławianie mieli okazję posłuchać piosenek 20-lecia międzywojennego autorstwa najznakomitszych twórców, w wykonaniu doskonałych artystów. Koncert „Tych lat nie odda nikt” przygotowało Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN.

Dla mieszkańców Mławy zagrał Jan Konop Big Band, a zaśpiewała Joanna Knitter-Posiewnik. W repertuarze znalazły się piosenki legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Twórców utworów oprócz talentu łączył również związek z armią gen. Władysława Andersa. Dlatego wśród utworów, które usłyszeli mławianie nie mogło zabraknąć „Czerwonych maków na Monte Cassino”. Publiczność wysłuchała tego wykonania na stojąco, wiele osób śpiewało z artystami i równie wiele nie kryło wzruszenia.
W sali kina Kosmos rozbrzmiały również dźwięki m.in. piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Tango Milonga”, „Ta ostatnia niedziela” i oczywiście „Tych lat nie odda nikt”. Energetyczne aranżacje gdańskiego big bandu i charyzmatyczna wokalistka przypadły do gustu mławianom, czemu dali wyraz gorącym aplauzem i prośbą o bis.

Koncert został zagrany w Mławie dwukrotnie – o 17.00 i 19.30. Decyzja o jego powtórzeniu była wynikiem ogromnego zainteresowania – wejściówki na pierwszy termin rozeszły się w półtorej godziny.
To było kolejne już wydarzenie, które odbywa się w naszym mieście dzięki współpracy jaką Miasto Mława nawiązało z Biurem Wydarzeń Kulturalnych IPN. Publiczność przywitali Krystian Iwanow – dyrektor biura i jego zastępca Magdalena Gleba oraz burmistrz Sławomir Kowalewski.
W sierpniu, przypomnijmy, mogliśmy podziwiać spektakl związany z twórczością Mariana Hemara. Przed nami kolejne wspólne wydarzenia!
Koncert „Tych lat nie odda nikt” z cyklu „Artyści Andersa” został zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu IPN pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”.

UA/KSM

Fot. MDK, KSM