Gimnazjum nr 2 w Mławie ubiega się o miano Szkoły Humanitarnej | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Gimnazjum nr 2 w Mławie ubiega się o miano Szkoły Humanitarnej

root@npc.pl / 04 stycznia 2012

Od września do końca listopada 2011 roku w Gimnazjum nr 2 w Mławie realizowany był projekt „Woda kroplą życia” w ramach działań zmierzających do uzyskania certyfikatu „Szkoły Humanitarnej. 
Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi na brak wody w niektórych regionach świata oraz znaczenie wody w przyrodzie oraz konieczność jej oszczędzania, racjonalnej gospodarki wodnej. 
W projekcie uczestniczyła cała społeczność szkolna. W ramach podjętych działań przeprowadzono lekcje o tematyce związanej z zasobami wodnymi, opracowano i rozprowadzono ulotki informacyjne dotyczące zagadnień zużywania wody, sposobów jej oszczędzania, problemów globalnych związanych z brakiem wody oraz zaprezentowano wystawę fotografii „Rzeczywistość Krajów Południa” w szkolnej Galerii2. 
Odbyły się konkursy: 
- na plakat „Ważna jest każda kropla” 
- na wiersz związany z tematyką projektu 
- na prezentację multimedialną „Woda źródłem życia” 
Ich podsumowanie miało miejsce w podczas obchodów Dnia Wody (14-20.11.2011r.). 
W tym czasie przeprowadzono też akcję „Niebieski Dzień” – uczniowie założyli w wybranym dniu ubrania w kolorze niebieskim na znak solidarności z mieszkańcami krajów borykających się z brakiem wody, natomiast Samorząd Uczniowski, Wolontariat i członkowie Klubu Szkoły Humanitarnej przekazali pieniądze na budowę studni w Sudanie. 
W efekcie podjętych przedsięwzięć uczniowie poznali problem z ograniczeniami występowania czystej wody w skali lokalnej i globalnej. Zwiększyła się też świadomość potrzeby szanowania wody wśród uczniów i innych uczestników działań związanych z projektem. 
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie nauczyli się też samodzielnie planować i organizować swoją pracę, wyszukiwać i selekcjonować informacje w różnych źródłach, podejmować decyzje, współpracować w grupie, rozwiązywać problemy, oceniać swoje działania i prezentować ich efekty.