Generał Leszek Surawski: Mława jest jednym z najważniejszych miast w Polsce | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Generał Leszek Surawski: Mława jest jednym z najważniejszych miast w Polsce

Magdalena Grzywacz / 25 sierpnia 2018

Ceniony strateg i dowódca wielu formacji, jeden z najważniejszych żołnierzy RP odebrał z rąk burmistrza Sławomira Kowalewskiego oraz Przewodniczącego Miasta Mława - Leszka Ośliźloka Akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Mława. Tym samym znalazł się w zacnym gronie żołnierzy, prezydentów, osób wyjątkowych dla naszego miasta.

Burmistrz Sławomir Kowalewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Mława – Leszek Ośliźlok przekazali Akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Mława gen. Leszkowi Surawskiemu 24 sierpnia w trakcie obchodów 79. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. Wcześniej laudację na cześć wyróżnionego wygłosił ppłk. rez. Dariusz Kosakowski przypominając ścieżkę kariery Generała i jego zasługi dla polskiej wojskowości.

- To dla mnie podwójny honor i zaszczyt. Od 10 lat jestem razem z osobami, które tym miastem kierują, ale także z mieszkańcami Mławy, którzy są dla mnie wzorem patriotyzmu – powiedział Honorowy Obywatel Mławy. - Panie Burmistrzu, Panie Przewodniczący! Na wasze ręce składam serdeczne podziękowania. Życzę wam dużo zdrowia, po to, abyście mogli rozwijać to miasto jeszcze bardziej.  Przez 10 lat zmieniło się tutaj bardzo dużo. O tym mieście, o Mławie, można słyszeć tylko w superlatywach -  chwalił Mławę Generał. I dodał: – Będę podkreślał, tak jak dotychczas, że to miasto jest jednym z najważniejszych miast w Polsce.

Na wniosek burmistrza Sławomira Kowalewskiego uchwałę w sprawie nadania zaszczytnego tytułu generałowi Rada Miasta Mława podjęła na sesji 21 sierpnia br. - Już wiele lat temu generał Surawski dał nam się poznać jako człowiek otwarty na współpracę z samorządem Mławy. Nadany Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mława jest gestem podziękowania za tę współpracę i wyrazem przyjaźni – motywuje decyzją Rady Miasta Mława Leszek Ośliźlok - jej przewodniczący.

Burmistrz Sławomir Kowalewski jest zdania, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mława to wyraz naszego szacunku i podziękowania za wielkie serce i przyjaźń, jakimi generał Leszek Surawski darzy nasze miasto oraz mieszkańców Mławy.

Przypomnijmy: W 2008 roku gen. Leszek Surawski został dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, która jest spadkobierczynią 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą w 1939 roku. Później był m.in. dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, Inspektorem Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (2016), I Zastępcą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (2017/2018).

Generał Leszek Surawski wspólnie z żołnierzami 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej od początku wspierał działania burmistrza Sławomira Kowalewskiego związane z organizacją Rekonstrukcji bitwy pod Mławą. W 2008 roku został odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Mława. 21 sierpnia 2018 r. Rada Miasta Mława na wniosek Burmistrza Miasta Mława nadała gen. Leszkowi Surawskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mława.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM