Dodatek węglowy – co na razie wiemy? | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Dodatek węglowy – co na razie wiemy?

Magdalena Grzywacz / 26 lipca 2022

Proces legislacyjny ustawy o dodatku węglowym jest w toku. Prawdopodobnie w sierpniu będzie można składać wnioski o dofinansowanie, ale wciąż czekamy na ustawę.

Dodatek węglowy będzie przyznawany na gospodarstwo domowe i będą mogły o niego ubiegać się jedynie osoby fizyczne. Jeżeli z jednego gospodarstwa domowego wniosek złoży kilka osób, to dodatek otrzyma tylko pierwsza z nich.

Z dodatku węglowego będą mogły skorzystać osoby, których głównym źródłem ciepła w domu jest: kominek, kocioł na paliwo stałe, koza, trzon kuchenny, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, piec kaflowy lub kuchnia węglowa. Dofinansowania będą mogły otrzymać te gospodarstwa domowe, które opalają węglem kamiennym, a także peletem albo brykietem, jeśli zawierają one przynajmniej 85 procent węgla kamiennego.

Dodatek węglowy będzie wypłacany jednorazowo, wyniesie 3 tysiące złotych i nie będzie opodatkowany. Kiedy zapotrzebowanie na tę formę pomocy osiągnie poziom 95% zaplanowanych środków (11,5 mld złotych), wysokość dodatku zostanie obniżona.

Zgodnie z planem, aby otrzymać dodatek węglowy trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę w gminie będącej miejscem zamieszkania wnioskodawcy. Wnioski można będzie składać już kolejnego dnia po ogłoszeniu ustawy, która wejdzie w życie najprawdopodobniej dopiero w przyszłym miesiącu. Na razie została ona przyjęta przez Sejm i czeka na przyjęcie przez Senat, należy uzbroić się w cierpliwość.

Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 roku w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Uprawnione do jego złożenia będą osoby mające miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej i legalnie przebywające na terenie naszego kraju. Wnioskodawcami będą mogły być osoby mieszkające w budynkach zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zgodnie z projektem ustawy, wypłatą dofinansowania zajmą się gminy, które na przelanie środków będą miały miesiąc od złożenia wniosku. Jeżeli pismo zostanie rozpatrzone pozytywnie, wnioskodawca otrzyma o tym informację, a jeśli negatywnie – decyzję, od której będzie mógł się odwołać.

Obecnie jednak czekamy na odpowiednie przepisy prawne i środki finansowe, którymi w ramach zapowiadanego dofinansowania będą gminy dysponować. Informację o rozpoczęciu przyjmowania wniosków opublikujemy bezzwłocznie po ogłoszeniu ustawy.

Joanna Dorota Kucińska/MG/KSM