Bezpłatna mammografia w Mławie już 15 lipca. Trwają zapisy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Bezpłatna mammografia w Mławie już 15 lipca. Trwają zapisy

Urszula Adamczyk / 09 lipca 2024

Mammobus będzie stał przy basenie, przy ul. Kopernika 38. Aby się zapisać na badanie, należy zadzwonić pod numer tel.: 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online TUTAJ.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Lekarze przekonują, że warto regularnie się badać, ponieważ wczesne wykrycie choroby może uratować życie – przebieg choroby oraz rokowania szczególnie zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta i jak szybko rozpocznie się leczenie.
W mammobusie do dyspozycji kobiet jest komfortowa poczekalnia oraz przebieralnia. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię.

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Istotne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy, m.in. zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, czy guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.
Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ TUTAJ.