140 lat na 200 stronach | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

140 lat na 200 stronach

Magdalena Grzywacz / 15 listopada 2021

Podsumowujemy jubileusz 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń, zrealizowane zostały inicjatywy, zaplanowane przez powołany przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego komitet miejskich obchodów jubileuszu. Zwieńczeniem rocznych prac zespołu jest także wydanie książki „140 lat mławskiej straży pożarnej”, która właśnie trafiła do rąk czytelników.

15 października br., w dniu głównych obchodów jubileuszu, książka ta była prezentem, który otrzymały osoby zaproszone przez jubilatów – mławską OSP – na uroczystości w Miejskim Domu Kultury. Wydawcą publikacji jest Ochotnicza Straż Pożarna w Mławie, która fundusze na ten cel pozyskała w ramach otwartego konkursu ofert ogłaszanego przez Burmistrza Miasta Mława dla organizacji pozarządowych.

Na dwustu stronach wydawnictwa znajdują się teksty dotyczące historii mławskiego pożarnictwa, wywiady z osobami związanymi ze strażą, reprint folderu z 1931 roku (wydanego wówczas z okazji 50-lecia mławskiej formacji), a także inne artykuły, ciekawostki, fotografie. Książkę otwierają trzy teksty: „O publikacji” burmistrza Sławomira Kowalewskiego, „Wstęp” przygotowany przez Jerzego Kwietnia, Prezesa Honorowego OSP w Mławie i przewodniczącego komitetu obchodów, a także „Słowo od komitetu obchodów 140. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie” wraz z fotografią członków tego gremium. Następnie umieszczone zostały cztery rozdziały opisujące historię OSP w Mławie, reprint, osiem wywiadów i zbiór tekstów różnych autorów.

– To bardzo wartościowe wydawnictwo. Udało nam się w nim zawrzeć materiały wcześniej nigdzie niepublikowane – zaznacza Jerzy Kwiecień, honorowy Prezes OSP w Mławie.

Najbardziej owianym tajemnicą okresem w dziejach mławskiej OSP był do niedawna ten zawierający się w latach 1939-1977. Analizą dokumentów z różnych źródeł zajęli się zarówno pracownicy Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, którzy opisali ten okres, jak również Mirosław Rutecki, były komendant mławskiej straży, dziś aktywny ochotnik. Mirosław Rutecki jest także autorem działu opisującego mławską straż w latach 1977-1991. Kolejny, ostatni rozdział, podsumowujący lata 1991-2021, napisał obecny Komendant Powiatowy PSP w Mławie – Zbigniew Kąpiński. Część najstarszą – początki – przeanalizowała Magdalena Grzywacz, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława. Uzupełnieniem przygotowanego przez nią materiału jest reprint materiału archiwalnego z 1931 roku.

Bohaterami wywiadów opublikowanych w książce są: Zbigniew Kąpiński, Sławomir Kowalewski, Jerzy Kwiecień, Kazimierz Ludwiński, Tomasz Maciejewski, Jerzy Rakowski, Mirosław Rutecki oraz Janusz Skowroński. Rozmowy o straży przeprowadzili z nimi Magdalena Grzywacz i Krzysztof Napierski – pracownicy mławskiego ratusza.

Wśród tekstów uzupełniających znalazły się m.in. artykuły autorstwa Józefa Bukowskiego i prof. Leszka Zygnera.

Książka została wydana w 300 egzemplarzach. Można zapoznać się z nią w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie, w biurze Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie oraz w Wydziale Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława. Zachęcamy do lektury.

Magdalena Grzywacz/KSM