Young jakiego znacie i jakiego nie znacie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Young jakiego znacie i jakiego nie znacie

Krzysztof Napierski / 27 września 2021

Tak najkrócej można podsumować tegoroczną, trzecią już edycję mławskiego Victor Young Jazz Festivalu. Koneserzy jazzu mogli usłyszeć klasyczne wykonania muzyki amerykańskiego kompozytora z mławskimi korzeniami w wykonaniu Tria Kuby Stankiewicza i Grażyny Auguścik, ale także nowatorskie i energetyczne interpretacje Rolanda Abreu & Cuba Latin Jazz, Jazz Bandu Młynarski-Masecki oraz zespołu Tantfreaky. To jednak niejedyne atrakcje, jakie w miniony weekend czekały na melomanów.

Victor Young Jazz Festival Mława ’21 rozpoczął w piątek 24 września – i poprowadził całą dwudniową imprezę – dziennikarz radiowy i miłośnik jazzu Andrzej Winiszewski. Podczas warsztatów „Muzyka filmowa Victora Younga” mówił o najsłynniejszych oraz tych mniej znanych dziełach kinematografii, w których możemy usłyszeć utwory Younga. Jak podkreślał, wiele z nich najprawdopodobniej nie jest nam obcych – nie zdajemy sobie tylko sprawy, że ich autorem jest właśnie bohater mławskiego festiwalu. O nim, a także o innych wielkich twórcach I połowy XX wieku – jak choćby Bronisławie Kaperze czy Henryku Warsie – rozmawiali w trakcie konferencji „Muzyka przedwojenna” Jan Młynarski, Magdalena Miśka, Igor Pietraszewski, Kuba Stankiewicz (dyrektor artystyczny festiwalu), Anna Ferens, Wilhelm Taraszkiewicz i Grażyna Auguścik.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał jego gospodarz – Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Dziękując wszystkim osobom, instytucjom i firmom, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, w sposób szczególny uhonorował Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalenę Grzywacz – jedną z inicjatorek odbywającego się już po raz trzeci przedsięwzięcia i główną koordynatorkę wszystkich działań organizacyjnych – odznaczając ją medalem Zasłużony dla Miasta Mława.

Wieczór zwieńczyły koncerty Rolanda Abreu & Cuban Latin Jazz oraz Jazz Bandu Młynarski-Masecki. Pierwszy z nich zaprezentował słuchaczom oryginalne połączenie jazzu z muzyką latynoską, drugi natomiast zabrał ich w podróż do przedwojennej Warszawy. Podczas koncertów nie mogło oczywiście zabraknąć utworów Victora Younga, w tym dwóch – na co zwrócił uwagę Jan Młynarski – ulubionych przez Milesa Davisa: „Beautiful Love” i „Stella by Starlight”. W przerwie między koncertami odbyła się prowadzona przez Ewę Banaś z Fundacji For Art licytacja prac laureatów trzeciej edycji konkursu plastycznego „Malowanie muzyką”. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie młodych podopiecznych Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka (jej kierownik – prof. Piotr Kaliciński – również gościł na tegorocznym festiwalu).

Kolejny dzień rozpoczęto odsłonięciem poświęconej kompozytorowi pamiątkowej tablicy na Skwerze Victora Younga u zbiegu ulic Długiej i Płockiej w Mławie oraz otwarciem przygotowanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej i zaprojektowanej przez Mira Kępińskiego wystawy plenerowej w mławskim parku. Następnie potańcówkę do muzyki przedwojennej poprowadził z estrady im. Tekli Bądarzewskiej Andrzej Winiszewski. Wieczorem przed zgromadzoną w kinie Kosmos publicznością wystąpił z projektem „Wojciech Konopko – Victor Young Projekt”, prezentując niezwykle energetyczne interpretacje Victora Younga oraz własne utwory, zespół Tantfreaky z charyzmatyczną wokalistką Karoliną Lipską. A na koniec – klasyka w najlepszym wykonaniu: festiwal zwieńczyli wspaniałym koncertem Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Trio.

Organizatorami Victor Young Jazz Festival Mława ’21 byli Burmistrz Miasta Mława, Fundacja For Art i Miejski Dom Kultury w Mławie. Festiwal zrealizowano dzięki wsparciu współorganizatorów – Narodowego Centrum Kultury, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Mławskiego oraz Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej – a także darczyńcom (firmom i osobom fizycznym) którzy dokonali wpłat i wsparli organizację wydarzenia. Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Krzysztof Napierski / KSM

fot.: Krzysztof Napierski, Karolina Bytner