Victor Young. Inspiracje i improwizacje | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Victor Young. Inspiracje i improwizacje

Krzysztof Napierski / 24 października 2020

Konferencją poświęconą mazowieckim inspiracjom amerykańskiego kompozytora muzyki filmowej oraz koncertem duetu fortepianowego Kuba Stankiewicz i Andrzej Jagodziński zakończyliśmy w sobotę Victor Young Jazz Festival Mława ’20.

W sobotniej konferencji w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Mławie, przed której rozpoczęciem uczestników festiwalu powitał i pozdrowił dzięki przekazowi wideo dyrektor współorganizującego wydarzenie Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, wzięli udział: dziennikarz radiowy Rafał Motriuk (moderator), naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz, Ewa Banaś z fundacji For Art, dyrektor artystyczny Victor Young Jazz Festivalu Mława ’20 Kuba Stankiewicz, filmowiec Anna Ferens, dziennikarz radiowy Andrzej Winiszewski, producent muzyczny i DJ Rafał Sielawa RX oraz muzyk i popularyzator kultury ludowej Janusz Prusinowski. Dyskutanci przybliżyli słuchaczom genezę festiwalu i opowiedzieli o swoich zawodowych oraz wynikających z zainteresowań lub czystego przypadku związkach z Victorem Youngiem i jego twórczością. Przede wszystkim jednak skupili się na źródłach kulturowych mających wpływ na wrażliwość estetyczną kompozytora – żydowskich, polskich i rosyjskich – oraz inspiracjach, jakie mógł czerpać w Mławie i na Mazowszu, gdzie spędzał swoją młodość. Konferencję zakończyło połączenie wideo z przebywającą w Stanach Zjednoczonych wokalistką jazzową Grażyną Auguścik, której przylot do Polski okazał się niemożliwy z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Artystka wykonała dla mławskiej publiczności swoją ulubioną piosenkę, do której muzykę napisał Victor Young – „Johnny’ego Guitara”.

Po konferencji słuchacze obejrzeli wyeksponowaną w Galerii Foyer wystawę pokonkursową „Malowanie muzyką”. W drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod patronatem Burmistrza Miasta Mława wzięło udział stu sześćdziesięcioro troje młodych artystów, którzy stworzyli prace inspirowane utworami Victora Younga. W związku z obecną sytuacją epidemiczną zaproszenie autorów najlepszych prac i nagrodzenie ich podczas wernisażu było niemożliwe. Nagrody zostaną im przekazane lub przesłane pocztą.

Zwieńczeniem dwudniowego festiwalu był koncert pianistów Kuby Stankiewicza i Andrzeja Jagodzińskiego. Nie mogło podczas niego zabraknąć interpretacji najbardziej znanych kompozycji Victora Younga – jak choćby „Stella by Starlight” czy zagrane na bis „Love Letters” – pojawiły się jednak także silne polskie akcenty, za sprawą Andrzeja Jagodzińskiego salę kina wypełniły bowiem dźwięki preludium Fryderyka Chopina. – Chciałbym sobie życzyć, żebyśmy się spotkali w tej sali za rok, na trzeciej edycji festiwalu Victora Younga, bez tych pasków żółto-czarnych [oznaczenie niezajmowanych przez publiczność miejsc – przyp. KN] i bez maseczek. Tego sobie i państwu bardzo życzę – zwrócił się do słuchaczy pod koniec koncertu Kuba Stankiewicz.

Organizatorami Victor Young Jazz Festivalu Mława ’20 były Miasto Mława, Fundacja For Art i Miejski Dom Kultury w Mławie. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Mława. Realizacja festiwalu nie byłaby możliwa, gdyby nie partycypujący w jego finansowaniu współorganizatorzy – Samorząd Województwa Mazowieckiego i Narodowe Centrum Kultury – oraz wspierający wydarzenie firmy i mławianie, którym zależy na kontynuowaniu tego rozpoczętego przed rokiem ważnego przedsięwzięcia kulturalnego: SUEZ Woda Sp. z o.o. reprezentowana przez członka zarządu Tomasza Strzeleckiego i pełnomocnika zarządu Piotra Czarkowskiego, Atende S.A., Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Yamaha, Dariusz Nehring Pracownia Projektów Budowlanych w Mławie, Kuciński Grzegorz Marek Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Cobra w Mławie, „Amfora” Joanna Sidwińska w Mławie, Grzemska Beata Agencja „PUNKTT” w Mławie, Choroś Zbigniew „Euro-Fast” w Mławie, Województwo Mazowieckie reprezentowane przez Zakład Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie z dyrektorem Janem Stępką, Dusiński Andrzej Usługi Projektowe w Mławie, Fabrello Sylwia Gabinet Stomatologiczny w Mławie, BUD-MA Danelczyk Małgorzata w Mławie, Kupis Ryszard „DOM” w Mławie, Szymon Grzemski Usługi Informatyczne w Mławie, Anna Piasecka „Ubezpieczenia Piaseccy” w Mławie, Karczma Biesiadna Agnieszka Wtulich w Dalni. Dziękujemy!

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem przedsięwzięcia był także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy!
 

Każdy, kto nie miał okazji obejrzeć koncertów i konferencji, ma możliwość zobaczenia retransmisji na stronach internetowych: TUTAJ i TUTAJ. Zapraszamy!

Więcej zdjęć z sobotniej odsłony festiwalu w naszej GALERII.

Krzysztof Napierski

fot.: Kamil Przytulski, Krzysztof Napierski