Solidaryzujmy się z Ukrainą | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Solidaryzujmy się z Ukrainą

Magdalena Grzywacz / 24 lutego 2022

Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski wystosował listy do burmistrzów miast europejskich zaprzyjaźnionych z Mławą. – Chcę zwrócić uwagę na sytuację naszych sąsiadów oraz okazać współczucie wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Mławie. Wielu z nich niepokoi się o los najbliższych, o żony, mężów, dzieci, rodziców. Solidaryzujemy się z nimi w tej trudnej, dramatycznej sytuacji – wyjaśnia burmistrz.

Sławomir Kowalewski skierował listy do burmistrzów miast Viernheim w Niemczech, Moscufo we Włoszech, Năsăud w Rumunii, Raseiniai na Litwie, Kriva Palanka w Macedonii Północnej oraz Barañain w Hiszpanii i Saverne we Francji. W sierpniu 2019 roku, podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Mławą, burmistrz Mławy podpisał „Manifest Pokoju” wraz z reprezentantami Krivej Palanki, Moscufo, Raseiniai i Viernheim. Dziś dokument ten, akcentujący ciągłą potrzebę zabiegania o pokój w Europie, zyskał inny wymiar. Poniżej publikujemy treść listu wysłanego dziś do miast partnerskich

„Drodzy Przyjaciele,

z zaniepokojeniem obserwujemy to, co dzieje się na Ukrainie, za wschodnią granicą Polski. Jesteśmy przerażeni i współczujemy naszym sąsiadom. Solidaryzujemy się z nimi oraz kilkoma tysiącami obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w Mławie, pracują tu i w wielu przypadkach – od lat budują w Mławie swoją przyszłość. 

Gdy w 2019 roku podpisywaliśmy w Mławie „Manifest Pokoju”, wspólnie apelowaliśmy o głęboką refleksję na temat budowania pokoju oraz podejmowania odważnych działań w naszych miastach i państwach na rzecz jego pielęgnowania. Mówiliśmy, że pokój nie jest dany Europie na zawsze, dziś upewniliśmy się w prawdziwości tego stwierdzenia.

Tym listem chcę Was uczulić na sprawę Ukrainy, prosić Was o empatię i zrozumienie dla obywateli tego kraju, bo wierzę, że partnerstwo i przyjaźń naszych miast jest nadzieją i dowodem chęci budowy pokoju w Europie.

Sławomir Kowalewski

Burmistrz Miasta Mława”.

Magdalena Grzywacz/KSM

fot. Pixabay