Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Podziękowania, życzenia i nagrody dla strażaków. OSP świętowała 140 lat

Krzysztof Napierski / 18 października 2021

Za nami oficjalne obchody 140. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. W miniony piątek druhowie symbolicznie odsłonili skwer poświęcony Zygmuntowi Wiśniewskiemu, modlili się na mszy św. pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery, wzięli udział w uroczystości w kinie Kosmos oraz obejrzeli wystawę w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Piątkowe uroczystości rozpoczęło odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru Druha Zygmunta Wiśniewskiego znajdującego się u zbiegu ulic Narutowicza i Padlewskiego. Patron skweru był wieloletnim i zasłużonym druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie i jej naczelnikiem w latach 1919-1939 (w obchodach jubileuszowych wzięły udział przedstawicielki rodziny druha). Więcej na jego temat można przeczytać TUTAJ. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na teren siedziby OSP przy ul. Padlewskiego, gdzie można było obejrzeć wyremontowaną i nowocześnie wyposażoną strażnicę oraz wpisać się do księgi pamiątkowej.

Strażacy oraz przybyli na ich święto goście przeszli w uroczystym pochodzie pod przewodnictwem Mławskiej Orkiestry Dętej do kościoła pw. Świętej Trójcy, gdzie mszy św. w ich intencji – koncelebrowanej przez proboszczów mławskich parafii – przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera. Następnie wzięli udział w uroczystości w kinie Miejskiego Domu Kultury, gdzie z dziejami świętującej 140-lecie jubilatki zapoznał zebranych przewodniczący komitetu obchodów jubileuszowych druh Jerzy Kwiecień, natomiast z najświeższą historią OSP – jej naczelnik Tomasz Maciejewski. Gratulacje i serdeczne życzenia na przyszłość składali strażakom Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mławie Włodzimierz Wojnarowski i Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. O znaczeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie jako jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na szczeblu powiatu mławskiego mówił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie st. bryg. Zbigniew Kąpiński.

Miłymi punktami uroczystości były wręczane zasłużonym strażakom oraz osobom i przedstawicielom firm wspierających mławską OSP podziękowania, medale, dyplomy i symboliczne upominki. Nagrody otrzymali także laureaci konkursów plastycznego i literackiego zorganizowanych z okazji 140-lecia jednostki. Więcej o nich można przeczytać TUTAJ. Na koniec głos mogli zabrać, dziękując druhom za trud ich służby i składając życzenia, zaproszeni goście. Zwieńczeniem piątkowych obchodów było otwarcie wystawy „Superbohaterowie” w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, o którym napiszemy w osobnym artykule.

Krzysztof Napierski / KSM

fot.: Krzysztof Napierski, Karolina Bytner