Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Odbierz czujnik czadu i zadbaj o bezpieczeństwo. Zapraszamy na pokaz do parku!

Krzysztof Napierski / 20 września 2021

Burmistrz Miasta Mława zaprasza na profilaktyczny event w mławskim parku. Przedstawiciele zaproszonej firmy pokażą, jak prawidłowo palić w piecach, a druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie – jak udzielać pierwszej pomocy ofiarom zatruć czadem. Podczas wydarzenia będzie można bezpłatnie wypożyczyć czujnik tlenku węgla oraz dowiedzieć się, jak skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”. A to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji!

Prozdrowotne spotkanie przy pomniku Józefa Piłsudskiego w mławskim parku odbędzie się w sobotę 25 września i potrwa od godziny 10:00 do 13:00. W programie przewidziano pokaz prawidłowego, niegenerującego gęstego i szkodliwego dymu palenia w piecu. Zostaną zaprezentowane dwa takie same piece, rozpalone w dobry i w nieprawidłowy sposób. Ten drugi będzie mocno dymił, natomiast pierwszy – prawie wcale. Właściwe rozpalanie w piecu gwarantuje zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery nawet do 80% i oszczędność pieniędzy do 30%. No i oczywiście mniej czasu spędzonego w kotłowni! Podczas pokazu strażacy ochotnicy będą wypożyczali mieszkańcom bezpłatne czujniki tlenku węgla (uwaga: pula dostępnych urządzeń ograniczona!).

Cenne umiejętności praktyczne będzie można zdobyć dzięki kolejnemu punktowi programu –  instruktażowi udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zatrucia tlenkiem węgla. Warto wziąć w nim udział, gdyż to od naszych skutecznych działań w sytuacji zagrożenia będzie zależało ludzkie życie. Nie lada gratką – zwłaszcza dla najmłodszych – będzie prezentacja strażackiego wozu bojowego.

Dodatkowo urzędnicy ratusza będą udzielali informacji o programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie „Czyste powietrze”, w ramach którego można uzyskać dotacje na termomodernizację domów. Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na budowę takowych. Skupia się na wymianie starych pieców opalanych paliwem stałym na ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych w celu efektywniejszego zarządzania energią i – co za tym idzie – efektywniejszej ochrony środowiska i naszego zdrowia.

Zapraszamy!

KN / KSM

il.: Public Domain Pictures