Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mławskie Drzewa Pamięci

Magdalena Grzywacz / 05 listopada 2019

Na terenie naszego miasta rosną drzewa upamiętniające wydarzenia ważne dla społeczności Mławy. Najstarsze z nich – Dąb Niepodległości – zostało zasadzone ponad sto lat temu.

Dąb Niepodległości, początkowo nazwany Dębem Wolności, został zasadzony w Zabytkowym Parku Miejskim 3 maja 1919 roku – w dniu pierwszego święta narodowego w wolnej Polsce –  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W stulecie zasadzenia tego drzewa Mława wzbogaciła się o kolejne drzewo – Dąb Jubileuszowy. Quercus rubra (Dąb czerwony) rośnie na Wólce, w sąsiedztwie kopca usypanego w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.

Inny dąb – Jedności – zasadzono na skwerze w południowej pierzei Starego Rynku (między ratuszem a Miejskim Domem Kultury) z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Drzewo wówczas zasadzone nie rosło na nowym miejscu nawet jednej doby. Ścięte w nocy przez nieustalonego sprawcę, zostało natychmiast zastąpione innym dębem, równie okazałym jak jego poprzednik.

Na Starym Rynku rosną także Świerk Milenijny zasadzony przez Biskupa Płockiego oraz Dąb Pamięci. Pierwsze z drzew od lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia zamienia się w przyozdobioną lampkami choinkę, wokół której biegają dzieci i ustawiane są świecące figurki. Natomiast dąb, zasadzony przez Burmistrza Sławomira Kowalewskiego 13 kwietnia 2010 r. – w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, upamiętnia ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz 95 wybitnych osobowości Polski. Stojące między ratuszem a parkanem kościoła pw. Świętej Trójcy w Mławie drzewo jest świadkiem corocznych uroczystości związanych z wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku.

Zachęcamy do spaceru po Mławie szlakiem Mławskich Drzew Pamięci.

Magdalena Grzywacz/KSM

 

ŚWIERK MILENIJNY

zasadzony przez Biskupa Płockiego

Świerk kłujący „Hoopsii” (Picea pungens „Hoopsii”)

 

DĄB JEDNOŚCI

zasadzony dla upamiętnienia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2004 r.

Dąb czerwony (Quercus rubra)

 

DĄB PAMIĘCI

zasadzony po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, gdzie zginął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz 95 wybitnych osobowości Polski

13 kwietnia 2010 r. w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dąb szypułkowy „Fastigiata” (Quercus robur „Fastigiata”)

 

DĄB NIEPODLEGŁOŚCI 

zasadzony dla upamiętnienia odzyskania niepodległości

3 maja 1919 r.

Dąb szypułkowy (Quercus robur)

 

DĄB JUBILEUSZOWY

posadzony z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 r.

Dąb czerwony (Quercus rubra)