Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mława wpisuje się w wielką historię Rzeczpospolitej

Krzysztof Napierski / 14 września 2020

W sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej jest już dostępna dla zwiedzających ekspozycja „1920. Mława i mławianie w obliczu zagrożenia bolszewickiego”, przygotowana w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. O tym wyjątkowym przedsięwzięciu mówiła uczestnikom piątkowego wernisażu dyrektor placówki Barbara Zaborowska. Dramatyczne wydarzenia 1920 roku przybliżył obecnym adiunkt Paweł Zakrzewski.

Wystawa obejmuje dzieje Mławy od jej pierwszej obrony, poprzez okupację bolszewicką, po odbicie miasta przez oddziały 18 Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. Franciszka Krajowskiego, a także historię mławian wstępujących do armii na apel Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Możemy na niej zobaczyć m.in. unikatowe dokumenty i fotografie z tamtego okresu, odznaczenia, broń białą i palną oraz skany artykułów prasowych. Nie zabrakło także fotografii oficerów dowodzących oddziałami walczącymi w Mławie i okolicach, znanych już mławianom z otwartej kilka tygodni wcześniej wystawy plenerowej „1920. Mława Victoria” w miejskim parku.

Uczestników piątkowego (11 IX) wernisażu przywitała, opowiedziała o genezie i twórcach wystawy oraz zaprezentowała poszczególne elementy ekspozycji Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Barbara Zaborowska. – Uważamy, że należy nie tylko pamiętać bitwę pod Mławą z ’39 roku, o której właściwie cały czas mówimy, ale powinniśmy zacząć też mówić o bitwie 1920. Ona też była bardzo znacząca dla historii naszego kraju. Tym samym Mława po raz kolejny wpisuje się w tę wielką historię Rzeczpospolitej, historię naszej walki o suwerenność i o jej utrzymanie – zwracała się do obecnych dyrektor muzeum. Dziękowała wszystkim zaangażowanym w powstanie ekspozycji oraz zachęcała do zapoznania się z katalogiem wystawy, w którym można znaleźć nie tylko zdjęcia i opisy prezentowanych eksponatów, ale także cenny materiał historyczny dotyczący walk 1920 roku na ziemi mławskiej oraz ich bohaterów.

Okolicznościowy list wystosowała Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, która nie mogła przybyć osobiście na wernisaż. Odwołała się w nim do realiów historycznych Mławy i okolic 1920 roku oraz dramatycznych i krwawych wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej, podkreślając zarazem honor, odwagę i poświęcenie będące wizytówką polskiego żołnierza. „Otwarcie dzisiejszej wystawy to hołd oddany bohaterom tamtych dni: żołnierzom, ochotnikom, harcerzom i mieszkańcom tysięcy miast i wsi. Mława i Mławiacy to właśnie ci, wielokrotnie bezimienni, bohaterowie 1920 roku. Im należy się szacunek i wdzięczność, że żyjemy w wolnym kraju i w wolnej Europie” – czytała Monika Golubska, asystent poseł Anny Cicholskiej.

Po części oficjalnej uczestnicy wernisażu wzięli udział w kuratorskim zwiedzaniu wystawy pod przewodnictwem dyrektor Barbary Zaborowskiej oraz adiunkta działu historycznego muzeum Pawła Zakrzewskiego.

Wśród zwiedzających znaleźli się goście wyjątkowi, m.in. Magdalena Mrugalska – wnuczka jednej z bohaterek wystawy, Seweryny Goszczyckiej, sanitariuszki Ochotniczej Legii Kobiet; oraz Miro Kępiński – mławianin, światowej sławy kompozytor muzyki filmowej, projektant scenografii wystawy.

Ekspozycja „1920. Mława i mławianie w obliczu zagrożenia bolszewickiego” została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Honorowy patronat nad nią objął Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 30 listopada 2020 r.

Zachęcamy do obejrzenia naszej GALERII ZDJĘĆ z wernisażu.

Krzysztof Napierski / UMM