ETM 2023. Transport publiczny: oszczędzanie energii razem | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

ETM 2023. Transport publiczny: oszczędzanie energii razem

Krzysztof Napierski / 18 września 2023

Transport publiczny ma olbrzymi potencjał, ponieważ pozwala ograniczyć zużycie energii. Ilość energii potrzebna do tego, by jedna osoba pokonała jeden kilometr transportem publicznym, jest dużo mniejsza niż w przypadku prywatnego samochodu.

Ilość energii potrzebnej do napędzania pojazdu dzieli się przez liczbę pasażerów. Efektywność energetyczna pojazdów transportu publicznego już jest wysoka, szczególnie w przypadku metra i tramwajów.

W Mławie zachęcamy do korzystania z Mławskiej Komunikacji Miejskiej. Standardowo jest ona bezpłatna dla posiadaczy Karty Mławiaka oraz osób ustawowo zwolnionych z opłat za przejazdy. Natomiast podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności – czyli od 16 do 22 września 2023 r. – przejazdy są bezpłatne dla każdego. Nie trzeba nic robić (jak na przykład w słynnej swego czasu z oryginalnej inicjatywy Cluj Napoce w Rumunii, gdzie do otrzymania darmowego biletu na jeden przejazd uprawniało zrobienie 20 przysiadów) – wystarczy jeden uśmiech! Zapraszamy i życzymy przyjemnych podróży po Mławie!

Zachęcamy też do obejrzenia przygotowanego przez organizatorów Europejskiego Tygodnia Mobilności filmiku, promującego transport publiczny oraz korzystanie z pojazdów wykorzystujących jako napęd siłę mięśni.

Europejski Tydzień Mobilności to sztandarowa kampania Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Koordynatorem kampanii na terenie Polski jest Ministerstwo Infrastruktury.

oprac. KN na podst. materiałów Komisji Europejskiej i Ministerstwa Infrastruktury

Mobility Action