Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Dzień Handlowca w Mławie

Krzysztof Napierski / 02 maja 2022

Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe zaprasza na Dzień Handlowca w sobotę 14 maja 2022 r. Wydarzenie stanowi ukłon w stronę Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat najciekawszych zjawisk, które możemy zaobserwować w XX-wiecznej architekturze Mławy.

Spotykamy się w sobotę 14 maja o godzinie 12:00 przed Miejskim Domem Kultury w Mławie. W pierwszej części wydarzenia odbędzie się spacer po śródmieściu. W trakcie postaramy się zwrócić uwagę na wybrane przykłady XX-wiecznej architektury Mławy, a zaproszeni goście przedstawią historie z życia obiektów. Spacer uatrakcyjnią przygotowana na tę okazję mapa – miniprzewodnik po Mławie oraz możliwość wykonania na koszulce grafiki z wizerunkiem tzw. Handlowca. Punkt z produkcją nadruków będzie poprowadzić Henryk Kwiatek z warszawskiej Kwiaciarni Grafiki. W związku z tym, warto zabrać ze sobą dodatkowy t-shirt, najlepiej w jasnym kolorze.

Twarzą wydarzenia został przywołany wyżej Handlowiec, czyli znajdujący się przy ul. Chrobrego 7, powojenny dom towarowy. To najmłodszy lokalny zabytek i jeden z najmłodszych zabytków Mazowsza oraz jeden z dwóch tego typu obiektów w kraju, które mogą pochwalić się indywidualną ochroną konserwatorską. Dlatego w trakcie wydarzenia podejmiemy próbę nieco szerszego spojrzenia na tematykę powojennych obiektów handlowych. O godzinie 16:00 w sali konferencyjnej MDK, w bloku prelekcji, opowiemy o „Mławie – mieście handlarzy”, a zaproszeni goście przedstawią przypadki olsztyńskiego i lubelskiego domów towarowych oraz podzielą się doświadczeniami w związku z działaniami zmierzającymi do ich ochrony. Podejmiemy również próbę przeglądu tego typu obiektów znajdujących na się terenie kraju.

Wydarzenie dopełni wystawa grafik ilustrująca architektoniczne motywy w twórczości Pawła Kłudkiewicza i Henryka Kwiatka w foyer Miejskiego Domu Kultury, a także „Jazz w Kosmosie”, czyli koncert sekstetu Wonky Town – sala kina.

Serdecznie zapraszamy!

Program wydarzenia:

  • 12:00 – 14:30 Spacer po śródmieściu Mławy (początek: wejście główne do Miejskiego Domu Kultury, ul. Stary Rynek 13)
  • 15:00 – 16:00 Przerwa obiadowa
  • 16:00 – 18:00 Prelekcje zaproszonych gości (sala konferencyjna Miejskiego Domu Kultury)
  • 18:00 – 18:30 Oprowadzanie po wystawie plakatów (foyer Miejskiego Domu Kultury)
  • 18:30 – 20:00 Jazz w Kosmosie. Koncert sekstetu Wonky Town (Kino Kosmos)

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe.

Partnerem wydarzenia został Miejski Dom Kultury w Mławie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Patronat medialny objął Tygodnik Ciechanowski.

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Mława, patronat nad nim sprawuje Burmistrz Miasta Mława.

Pomysłodawcą i kuratorem wydarzenia jest Bartłomiej Ponikiewski.

Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe