Arnon Palty jedną z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława '23 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Arnon Palty jedną z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława '23

Urszula Adamczyk / 15 września 2023

Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Arnon Palty, profesor Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca. Wystąpi on w sobotę 23 września w składzie z saksofonistą Maciejem Sikałą (w 2022 r. wystąpił w Mławie z formacją Q YA VY), perkusistą Sebastianem Frankiewicze, (Kuba Stankiewicz Trio 2019 i 2021 – z Grażyną Auguścik) oraz Kubą Stankiewiczem (2019 – Kuba Stankiewicz Trio, 2020 – duet fortepianowy z Andrzejem Jagodzińskim, 2021 – z Grażyną Auguścik, 2022 – z Ricardo Pinheiro, Massimo Cavali i Eickiem Ineke).

Podczas konferencji prasowej 10 sierpnia br. Arnon Palty połączył się z organizatorami i dziennikarzami poprzez platformę internetową i w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na charakterystyczne cechy kompozycji patrona mławskiego festiwalu. – Victor Young, podobnie jak wielu innych polskich artystów, był Żydem, można to wyczuć w jego muzyce. To, co komponował jest bardzo amerykańskie, ale też bardzo polskie i na pewien sposób także żydowskie. Stawiał na tradycję, co bardzo słychać. Kiedy myślimy o jazzie, to myślimy właśnie o Youngu czy Gershwinie – powiedział w trakcie połączenia.
Sobotni koncert Arnona Platy jest w pełni poświęcony Youngowi. W ramach programu „Tribute to Victor Young” usłyszymy znane standardy w aranżacji profesora Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca.

Prof. Arnon Palty to jeden z najwybitniejszych muzyków izraelskich: kompozytor, aranżer, producent, autor, pedagog, kompozytor jazzowy i multiinstrumentalista. Jest profesorem Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca w Izraelu, gdzie pełni funkcję dziekana Wydziału Muzyki Międzydyscyplinarnej. Jego obszary specjalizacji obejmują jazz i harmonię tradycyjną, kontrapunkt, zaawansowaną kształcenie słuchu, kompozycję jazzową, aranżację i orkiestrację, prowadzenie zespołów oraz prowadzenie różnorodnych seminariów przeglądowych dotyczących muzyki Charlesa Mingusa, korelacji jazzu z impresjonizmem, muzyki Horacego Silvera , Wayne Shorter, Duke Ellington, Thelonious Monk, Frank Zappa i The Beatles.
Uczy gry na basie, gitarze, kontrabasie, pianinie i puzonie. Brał udział w setkach projektów jazzowych, nagrał kilkadziesiąt płyt, ma na koncie kilka publikacji muzycznych.

Fot. Arnon Palty