Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mława na 22. miejscu z 857 gmin w rankingu „Rzeczpospolitej”

Magdalena Grzywacz / 11 października 2018

„Rzeczpospolita” ogłosiła wyniki XIV edycji Rankingu Samorządów. Mława zajmuje bardzo wysokie – 22. miejsce spośród 857 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, które przystąpiły do konkursu.

„Teoretycznie recepta na bycie najlepszym liderem samorządowcem jest prosta – wystarczy dbać o jakość życia mieszkańców. W praktyce realizacja tego celu to liczne wyzwania i strategiczne decyzje”, czytamy we wstępie artykułu „Liderzy lokalnego rozwoju”, w którym Anna Cieślak-Wróblewska przedstawia najlepsze samorządy w kategoriach: miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie; gminy wiejskie.

Mława uplasowała się w pierwszej trzydziestce liderów lokalnego rozwoju w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Otrzymaliśmy 26,25 punktu i zajęliśmy wysokie – 22. miejsce wśród 857 samorządów, które zgłosiły się w naszej kategorii do konkursu.

- To dla nas wspaniała wiadomość i kolejne potwierdzenie, że Mława idzie w bardzo dobrym kierunku – skomentował informację o wysokiej pozycji naszego miasta w rankingu burmistrz Sławomir Kowalewski.

Wśród sąsiadów najlepiej wypadło Działdowo, plasując się na 113. pozycji z punktacją 12,60. Ciechanów zajął 366. miejsce zdobywając 9,08 pkt., Żuromin jest na 509. pozycji (8,01 pkt.), a Przasnysz na 555. (7,68 pkt.).

Każdy z samorządów był oceniany w czterech kategoriach:

  • Trwałość ekonomiczno-finansowa;
  • Trwałość społeczna;
  • Trwałość środowiskowa;
  • Jakość zarządzania.

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami w tych obszarach dziennik oraz autorytety, z którym współpracuje, uznały za motor wpływający na zwiększenie potencjału rozwojowego samorządów i osiągnięcie celu - zrównoważonego rozwoju.

W tegorocznej edycji kapituła konkursu, której przewodniczył Jerzy Buzek - były premier RP, Europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - brała pod uwagę około 50 wskaźników. Materiał do analizy czerpano z publicznych źródeł, m.in. sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (skąd pochodziły np. wartość wydatków na ochronę środowiska, transport, czy kulturę) oraz danych zbieranych przez GUS.

To kolejny niezależny ranking, który świadczy o bardzo dobrej kondycji naszego miasta. Przypomnijmy: w lipcu Ministerstwo Finansów opublikowało ranking zadłużenia samorządów. Mława wypadła w nim rewelacyjnie. Informacje na ten temat TUTAJ.

Natomiast w lutym Mława uzyskała bardzo wysoką ocenę pre-ratingową w badaniu przeprowadzonym przez INC Rating Sp. z o.o. z Poznania na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM