Mija 230 lat od ślubowania Tadeusza Kościuszki w Krakowie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mija 230 lat od ślubowania Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Krzysztof Napierski / 12 marca 2024

Mławianie uczczą 230. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego. W planach obchodów przewidziano uroczystość przy kopcu przy ul. Kościelnej w piątek 22 marca 2024 r. oraz prelekcje historyczne w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej nazajutrz.

Za oficjalną datę rozpoczęcia powstania kościuszkowskiego przyjmuje się 24 marca 1794 r., kiedy to Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej Tadeusz Kościuszko złożył w Krakowie ślubowanie. Tegoroczne główne obchody rocznicowe w Mławie zaplanowano na piątek 22 marca. Tego dnia o godz. 12:00 spotkamy się przy kopcu Tadeusza Kościuszki przy ul. Kościelnej, by przypomnieć sobie dramatyczne wydarzenia sprzed 230 lat, pomodlić się za powstańców i ojczyznę oraz wysłuchać programu przygotowanego przez młodzież Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie.

Nazajutrz, w sobotę 23 marca, o godz. 13:00 Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej zaprasza do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie na prelekcje historyczne poświęcone 230. rocznicy wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Swoje referaty wygłoszą mgr Michał Nowakowski i dr Leszek Arent.

Powstanie rozpoczęło się, de facto, 12 marca 1794 roku, kiedy generał Antoni Madaliński odmówił wykonania rozkazu dotyczącego redukcji swojej jednostki i na czele I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej i garści ochotników, stacjonującej w Ostrołęce rozpoczął słynny marsz w kierunku Wisły. Nie było to łatwe, chociażby ze względu na wiosenne roztopy oraz dość lesisty, trudny do marszu teren. Jednak oddziały Madalińskiego już 14 marca, po długim i ciężkim marszu, dotarły do Mławy, gdzie władze miejskie i tutejsi mieszkańcy owacyjnie witali wojskowych. Mieszczanie mławscy ugościli zmęczonych żołnierzy, a kilkunastu mężczyzn zaciągnęło się na ochotnika do brygady Madalińskiego. Jeszcze tego samego wieczoru, kilka szwadronów ostrołęckiej brygady, prowadzonych przez mławskich przewodników, znających doskonale tutejszy teren, ruszyło na Szreńsk, gdzie zaskoczyli pruskich huzarów, odnosząc nad nimi zwycięstwo. Już w nocy z 16 na 17 marca oddziały Madalińskiego, wraz z mławskimi ochotnikami, dotarły do Wyszogrodu, po czym 24 marca włączyły się do ogólnonarodowego powstania – pisze Michał Nowakowski w swoim artykule „Powstanie kościuszkowskie na ziemiach mławskich” na łamach marcowego wydania biuletynu „Informator Miejski”. Pełna treść artykułu – w biuletynie (wersja elektroniczna jest dostępna TUTAJ).

KN / KSM