Historia i współczesność Straży Granicznej – wyjątkowa ekspozycja w MZZ | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Historia i współczesność Straży Granicznej – wyjątkowa ekspozycja w MZZ

Magdalena Grzywacz / 16 maja 2016

Do końca sierpnia w sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie można podziwiać ekspozycję „Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność”. Wernisaż z udziałem pograniczników i zastępcy dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się w miniony piątek.

Gości witali w muzeum dyrektor placówki Leszek Arent oraz burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, który mówił im o mieście oraz jednym z najważniejszych wydarzeń w jego historii – bitwie pod Mławą z początku września 1939 r. – Ci, którzy do nas przyjeżdżają, są zaskoczeni, że pielęgnujemy pamięć o bitwie pod Mławą i że w ogóle taka bitwa tu była – wskazywał. Podkreślał jednocześnie, że równie ważne jak pamięć o historii Polski i Polaków jest dziś pielęgnowanie jak najlepszych relacji między narodami i potrzeba wzajemnej współpracy. – Życzę wam wspaniałego pobytu w Mławie i żebyście uznali, że nie warto z naszego miasta wyjeżdżać – zwracał się do gości.

Ekspozycję w sali wystaw czasowych otwarto symbolicznym przecięciem wstęgi, którego dokonali m.in. burmistrz Sławomir Kowalewski i zastępca komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk Adam Pacuk. Następnie o historii straży opowiadał licznie przybyłym zwiedzającym zastępca dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie dr Antoni Krzysztof Sobczak. Płk Pacuk z kolei, posiłkując się prezentacją multimedialną, opisał współczesną działalność pograniczników.

Wystawa „Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność” obrazuje historię i dzisiejszą pracę tej ważnej dla zachowania bezpieczeństwa naszego kraju formacji. Sporo miejsca poświęca dokonaniom SG w latach 1928-1939 w zakresie obrony granicy polsko-niemieckiej na odcinku z Prusami Wschodnimi. Znajdziemy na niej wiele zdjęć i historycznych dokumentów, a także mapy, broń oraz materiały pokazujące współczesność strażników – zdjęcia ilustrujące ich codzienną pracę oraz manekiny z umundurowaniem.

Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia, zdążą się więc z nią zapoznać m.in. osoby przyjeżdżające do naszego miasta na tegoroczną rekonstrukcję bitwy pod Mławą. Wcześniej była pokazywana w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

Krzysztof Napierski / UMM