W planach wizyta młodzieży ze Szkoły Artystycznej Miasta Raseiniai (Litwa) | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

W planach wizyta młodzieży ze Szkoły Artystycznej Miasta Raseiniai (Litwa)

Agnieszka Puzio-Dębska / 15 maja 2025

W dniach 22-25 maja 2025 r. będzie przebywała w Mławie delegacja z zaprzyjaźnionego z Miastem Mława rejonem Raseiniai na Litwie. Będziemy gościli  młodzież wraz z opiekunami ze Szkoły Artystycznej Miasta Raseiniai. 

w składzie delegacji znajdzie się grupa teatralna i muzyczna szkoły którzy zaprezentują dla uczniów mławskich szkół program artystyczny oraz dodatkowo zostanie zorganizowany plener malarski. 

Spektakle dla mławskiej młodzieży odbędą się 23 maja 2025 r. w sali kina Miejskiego Domu Kultury  i będzie to przedstawienie grupy pantomimicznej  na temat wpływu telefonów komórkowych na czas wolny uczniów i zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet, występ muzyków grających na fortepianie, grupy saksofonowej, zespołu akordeonowego, gitarowego i solistów  oraz pokazy tańca sportowego latynoamerykańskiego. 

Młodzież odwiedzi mławskie szkoły, zobaczy ważne miejsca w Mławie i okolicy, Pokazową Zagrodę Żubrów oraz ze swoim występem pokaże się na gościnnie na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. 

 

Kontakty z Raseiniai nawiązane zostały w 2000 r w wyniku akcji rozesłania po krajach Unii Europejskiej i krajach kandydujących 4.000 pocztówek z pracami mławskich dzieci. Prace plastyczne poświęcone były tematyce jednoczenia się Europy, akcja była częścią realizowanego przez Zarząd Miasta programu „W drodze do Unii” realizowanego ze środków pomocowych Phare. W wyniku akcji nastąpiła wymiana korespondencji a w następstwie wymiana władz i mieszkańców. 

Oficjalne porozumienie zostało podpisane 6 lipca 2002 roku i od tamtego czasu włodarze oraz mieszkańcy miast utrzymują kontakt, że szczególnym naciskiem na kontakty dzieci i młodzieży. 

Młodzież ze Szkoły Artystycznej  Miasta Raseiniai gościła w Mławie kilka razy. 30 września 2016 r. podpisana została  umowa o współpracy pomiędzy szkołami muzycznymi w Raseiniai i w Mławie oraz miał miejsce koncert utworów kameralnych w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły pod nazwą „Magia muzyki”. 

SZKOŁA ARTYSTYCZNA  MIASTA RASEINIAI / RASEINIŲ MENO MOKYKLA – krótki rys historyczny 

logo

Szkołę założono 10 sierpnia 1959 roku. Od 1 września 1995 roku nosi nazwę Szkoła Artystyczna miasta Raseiniai. W 2006 roku utworzono wydział artystyczny. Nowy status zobowiązał szkołę do stania się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem pielęgnującym kulturę kraju oraz rejonu. 
Obecnie szkoła organizuje około 100 koncertów w roku akademickim.
W szkole w 2025 roku uczy się 454 uczniów, a wykładowcami jest 44 nauczycieli.
Szkoła ma 2 filie: w Ariogala, Viduklė. Uczniowie uczą się gry na pianinie, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie, skrzypcach, wiolonczeli, a także podstaw śpiewu solowego i chóralnego, tańca, sztuk pięknych i teatru. Osoby chętne mogą uczyć się przedmiotów dodatkowych – śpiewu solowego, gry na flecie, alcie, tenorze, barytonie, tubie, gitarze i instrumentach perkusyjnych. Uczniowie na zajęciach tańca i sztuki teatralnej uczą się grać na wybranym przez siebie instrumencie muzycznym. Uczniowie grają w zespołach instrumentalnych o różnym składzie: na flecistach, saksofonistach, trębaczach, akordeonistach i pianistach, a także śpiewają w zespołach wokalnych. Zespoły artystyczne reprezentują szkołę w kraju i za granicą, aktywnie uczestnicząc w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, festiwalach i przeglądach piosenki ogólnopolskiej.
Nauczyciele szkoły utrzymują profesjonalne kontakty z instytucjami muzycznymi w Niemczech i Polsce.
W maju 2024 roku szkolny zespół rockowy pod kierunkiem nauczyciela gitarzysty Domas Ročka wystąpił na festiwalu miejskim w Lubartowie (Polska).
W dniach 29 września –  2 października 2016 r. odbyła się czterodniowa wizyta w Rzeczypospolitej Polskiej, w Mławie. Wizyta w Mławie wzmocniła współpracę i dialog kulturalny między Szkołą Muzyczną im. Andrzeja Krzanowskiego, a Szkołą Artystyczną  w Raseiniai. Inicjatorem tego projektu, liderem delegacji i tłumaczem był Benediktas Siliūnas, zastępca dyrektora ds. edukacji w Szkole Artystycznej w filii Ariogala.