Uczniowie z klasą w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Uczniowie z klasą w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

root@npc.pl / 24 maja 2007

173 uczniów Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika uczestniczyło w akcji „Uczniowie z klasą” organizowanej m. in. przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli pracowali w trzech głównych kategoriach: „Badam świat”, „Jestem twórcą” oraz „Pomagam innym”.
Zaangażowanie gimnazjalistów było ogromne i przeszło oczekiwania nauczycieli. Uczniowie kl. II c (menadżerskiej) postanowili zbadać ginące zawody naszych przodków, np.: szewca, pszczelarza, młynarza, garncarza i fajkarza, (który wykonywał, a nie palił fajki). W tym celu młodzież zgromadziła wiele informacji, eksponatów i swój dorobek, prezentowany również w blogach internetowych, przybliżyła społeczności szkolnej
28 kwietnia 2007r. Inna klasa, również menadżerska, I c poszukiwała zależności matematycznych w otaczającym świecie. Odkrycia okazały się zadziwiające, bowiem
w domu oraz w przyrodzie (np. w parku miejskim): kątów, trójkątów i innych figur geometrycznych jest całe mnóstwo.
Młodzież kl. I b (lingwistycznej) interesowała się naszym miastem, jego historią, demografią, życiem kulturalnym i przeszłością. Przy okazji zbierania materiałów stała się jej bliższa historia naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie kl. I d (przyrodniczej) badali, jak rozwijają się rośliny w różnych roztworach soli. A czy mogą rozwijać się w roztworze soli?
Ciekawych zadań podjęła się młodzież w kategorii „Pomagam innym”. Klasy: I a, I b, II a i III g różnymi sposobami próbowały być bliżej drugiego człowieka: od pomocy osobom starszym, chorym dzieciom w szpitalu, dzieciakom w przedszkolu, uczniom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mławie po zajmowanie się losem odwiecznych przyjaciół ludzi - psów, niestety tych bezpańskich.
Uczniowie kl. II b (o rozszerzonym programie języka angielskiego) przygotowali spektakl na motywach sztuki W. Szekspira „Sen nocy letniej”. Bawiąc się w teatr, szlifowali język angielski.
Podczas szkolnych prezentacji projektów duży aplauz zebrała grupa dziewcząt, która realizowała projekt „Brzydkie kaczątka”. Pod okiem nauczycielki plastyki ze zwyczajnych uczennic przeistoczyły się w modelki z pierwszych stron gazet, a prezentowały stroje
z odpadów (folii, gazet, papieru itp.). Ta grupa dziewcząt wraz z opiekunką p. Małgorzatą Tuszyńską 3 czerwca weźmie udział w ogólnopolskim spotkaniu „Uczniów z klasą”, gdzie będzie reprezentować naszą szkołę.
Co nam to dało? Wszyscy poczuliśmy się wyjątkowi, niepowtarzalni i bardzo oryginalni.
Okazało się, że można się uczyć, rozwijać, ale jednocześnie poznawać świat
i odkrywać go na nowo.
Koordynatorem akcji „Uczniowie z klasą” była wicedyrektor Eliza Pydynkowska, natomiast w twórczych działaniach uczniów wspierali nauczyciele:
• koordynatorzy zespołów „Badam świat”: Andrzej Mielcarek, Agnieszka Sosnowska, Barbara Majeran, Mariola Szczepkowska,
• koordynatorzy zespołów „Jestem twórcą”: Małgorzata Tuszyńska, Aneta Koszałkowska,
• koordynatorzy zespołów „Pomagam innym”: Jolanta Bartczak, Mirosława Daszkiewicz, Natasza Dmuchowska, Aneta Grzywaczewska, Joanna Polakowska.



tekst opracowała:
Romana Olszewska