Święto Zmarłych obchodzone jest na całym świecie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Święto Zmarłych obchodzone jest na całym świecie

Sylwia Tryjanowska / 26 października 2017

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest na całym świecie, jest to wyjątkowy dzień, dlatego też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 postanowili kolejny już raz wspomnieć swojego patrona, odwiedzając jego grób na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Józef Longin Ostaszewski urodził się. 15 marca 1875 w Staninie, natomiast zmarł 25 czerwca 1942. Był lekarzem medycyny (absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego), działaczem społecznym, regionalistą, malarzem.

Od 1910 r. mieszkał i pracował w Mławie. W 1935 r. przeszedł na emeryturę. Działał we władzach m.in. Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskim Związku Zachodnim, Towarzystwie Dobroczynności, Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był także długoletnim działaczem założonego w 1901 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Patron Gimnazjum nr 2 przyczynił się do powstania w Mławie muzeum regionalnego (1926), współtworzył Towarzystwo Miłośników Miasta Mławy (1937), był autorem kilku książek. We wrześniu 1939 r. opuścił Mławę i zamieszkał u swego syna w Warszawie. W 1941 r. podjął pracę w Długosiodle. Zmarł w wyniku powikłań po operacji wyrostka robaczkowego.
Imię Ostaszewskiego nosi w Mławie nie tylko Szkoła Podstawowa nr 3, ale i ulica. Prace malarskie Ostaszewskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz w zbiorach prywatnych.
25 października 2017 roku uczniowie pod opieką nauczycieli, pojechali do Warszawy, gdzie spoczywa patron naszej szkoły. Nie tylko odwiedzali miejsce pamięci, ale przede wszystkim pojechali zapalić znicz i tym samym oddać cześć patronowi ,przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Jak widać na zdjęciach naszym odwiedzinom przyglądały się dwie urokliwe wiewiórki.
Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych świąt, dlatego jak co roku i tym razem uczniowie oddali się zadumie nad grobem patrona swojej szkoły.