EUROPA DUCHA. Europejskie Dni Dziedzictwa w płockiej bazylice katedralnej oraz Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

EUROPA DUCHA. Europejskie Dni Dziedzictwa w płockiej bazylice katedralnej oraz Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Agnieszka Puzio-Dębska / 29 sierpnia 2016

Parafia katedralna w Płocku wraz Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie oraz Stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo zapraszają w niedzielę 18 września na wspólny projekt pt. „Bazylika katedralna w Płocku, Zespół klasztorny w Ratowie – mazowieckie ślady Europy Ducha", który został przygotowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.

Tegorocznym ogólnopolskim Dniom Dziedzictwa towarzyszy hasło „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią...świątynie / arcydzieła / pomniki". Pomysłodawcami wspólnego projektu są ks. kan. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii katedralnej oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski – rektor sanktuarium w Ratowie. Mottem płocko-ratowskiego przedsięwzięcia są słowa św. Jana Pawła II: Wspólny europejski dom musi stać się Europą Ducha.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 zostaną zainaugurowane w ratowskim sanktuarium o godz.12.00 uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców Europy, bezpośrednio po której rozpocznie się IV Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości" Główną atrakcję festiwalu stanowić będzie tradycyjnie historyczny piknik rodzinny „Śladami Pawła z Radzanowa", którego ideą jest przybliżenie średniowiecznego dziedzictwa oraz postaci znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego - Pawła z Radzanowa, właściciela rozległych ziem na północnym Mazowszu oraz wokół Płocka – ówczesnej stolicy Księstwa Mazowieckiego.

Na zakończenie projektu, o godz. 19.00 w Bazylice katedralnej w Płocku, odbędzie się nastrojowy koncert poetycki „Wszystko miłość", podczas którego krakowski artysta Krzysztof Bigaj zaprezentuje nietuzinkowe kompozycje do wierszy znanych polskich poetów: m.in. Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty.

W międzyczasie (w godz. 11.00 – 18.00 w Płocku oraz 11.00-17.00 w Ratowie) przewidziano możliwość zwiedzania z przewodnikiem bazyliki katedralnej w Płocku oraz osiemnastowiecznego zespołu klasztornego w Ratowie.

Zwiedzanie zaplanowano w taki sposób, by pielgrzymi i turyści w każdej z tych dwóch świątyń mogli zapoznać się z historią oraz bogactwem architektonicznym zarówno płockiej katedry jak i ratowskiego konwentu – zdradza rektor sanktuarium w Ratowie ks. Bogdan Pawłowski.

Bazylika katedralna w Płocku oraz zespół klasztorny w Ratowie zajmują wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Płocka katedra od dziewięciu wieków góruje nad Wzgórzem Tumskim, będąc symbolem chrześcijańskiego dziedzictwa a zarazem chrześcijańskiej teraźniejszości tych ziem, niewielki kościółek w Ratowie to z kolei barokowa perełka, jedyne na Mazowszu świadectwo żarliwej wiary utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tych wspaniałych śladów Europy Ducha nie tylko miłośników sztuki sakralnej – zaprasza proboszcz parafii katedralnej, ks. Stefan Cegłowski.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowany przez sanktuarium w Ratowie od 2013 roku projekt „Historia magistra vitae est", nad którym patronat honorowy sprawuje biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie