Mława[0]

Opublikowane na: Mława (www.mlawa.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


Bitwa pod Mławą 1939 – pamiętamy

Publikowane od

Pokaz kawalerii, koncerty, kino plenerowe, marsz i rajd dedykowane Obrońcom Mławy – to tylko kilka atrakcji tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy pod Mławą.

Mława pamięta o swoich obrońcach z 1939 roku i czci ich pamięć od lat 60. ubiegłego stulecia. Przez 11 lat miasto organizowało rekonstrukcję Bitwy pod Mławą – jedno z największych widowisk historycznych w Europie. Zaangażowanych w ten projekt co roku było około tysiąca osób, wśród których nie brakowało urzędników, strażaków, policjantów, nauczycieli, harcerzy i oczywiście – żołnierzy.

Dwuletnia przerwa spowodowana pandemią oraz wprowadzony ze względu na nią zakaz zgromadzeń sprawiły, że przez ostatnie dwa lata wyrażaliśmy naszą wdzięczność bohaterom spod Mławy symbolicznie. Tegoroczne obchody rocznicy są okazją do odświeżania formuły i zaproponowania mieszkańcom nowej, ciekawej oferty.

Piękny koncert na start

Tegoroczne obchody rozpoczną się w piątek 26 sierpnia koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wystąpi na estradzie w parku miejskim. Tego samego dnia o godzinie 20:00 na dziedzińcu mławskiego Oddziału Archiwum Państwowego (ul. Narutowicza 3) odbędzie się prezentacja reportaży historycznych w formule kina plenerowego.

O bitwie na szlaku

Obchody rocznicowe zbiegają się w czasie z promocją Mławskiego Szlaku Turystycznego, który będzie wiódł – fragmentami – po śladzie Szlaku Bitwy pod Mławą stworzonego w latach 80. ubiegłego wieku. Osobom, które łączą pasje historyczną i turystyczną, proponujemy wspólną wędrówkę lub przejażdżkę (wersja dla rowerzystów!) odcinkiem szlaku. Marsz startuje o godzinie 10:00 z parkingu przy Rondzie Flagi Polskiej (skrzyżowanie Alei Marszałkowskiej oraz ulicy Kopernika). Grupa piechurów przejdzie przez las, odwiedzi kilka ciekawych miejsc na szlaku i wysłucha opowieści członków Stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe, reprezentantów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej i Nadleśnictwa Dwukoły. Wędrówka zakończy się w Mauzoleum Żołnierzy Września, skąd autobusy przewiozą grupę do centrum miasta.

Grupa rowerzystów natomiast pod przewodnictwem przedstawiciela PTTK przejedzie 35-kilometrową trasę i zakończy wyprawę również w centrum Mławy. O szczegółach związanych z zapisami na rajd piszemy TUTAJ.

Warto dodać, że wraz ze szlakiem powstała aplikacja na smartfony, dzięki której osoby przemierzające wyznaczoną trasę będą mogły zdobywać punkty i wymieniać je w przyszłości na odznaki.

Piknik historyczny w parku

Tych, którzy wolą uczcić pamięć Bitwy pod Mławą w centrum miasta, zapraszamy w sobotę 27 sierpnia od godziny 12:00 do mławskiego parku. Tego dnia ogród miejski przeniesie nas w czasie do 1939 roku. Od 12:00 czynne już będą stoiska zorganizowane przez mławskie jednostki. Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z członkami Grupy Cywile Mława pokaże nam szkołę sprzed 1939 roku i będzie uczyła dzieci m.in kaligrafii. Miejski Dom Kultury w Mławie z harcerzami pokaże najmłodszym mieszkańcom przedwojenne zabawy, a Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zaprosi dzieci na warsztaty i opowie m.in. o tym, co żołnierz nosił w plecaku. Pomoże wykonać też własny nieśmiertelnik.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze strażakami z OSP zaprosi na żołnierski tor przeszkód dla dzieci i pokaz pierwszej pomocy, a w stoisku Jacka Mianowskiego, zarówno duzi, jak i mali będą mogli sprawdzić swoją celność strzelecką.

W parku swoje stoiska będą malały również Nadleśnictwo Dwukoły, PTTK, Mława Miasto Zabytkowe oraz Miasto Mława i gminy – partnerzy miasta w projekcie budowy szlaku: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo oraz Wieczfnia Kościelna.

Na trawnikach będą się pasły konie, które będziemy mogli podziwiać w pokazie musztry i jeździectwa o godzinie 14:30. Przed parkiem – swój sprzęt i stoiska promocyjne ustawią żołnierze Wojska Polskiego (o pikniku militarnym piszemy TUTAJ) oraz handlowcy, rzemieślnicy i sprzedawcy antyków.

Na scenie i wielkim ekranie

Od 12:00 będziemy wyświetlać filmy i różne produkcje związane z Bitwą pod Mławą i jej rekonstrukcjami. Na godzinę 15:00 zaplanowany jest pokaz pierwszego filmu długometrażowego – „Miasto 44”, na 19:00 – ostatniego – „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Około 17:30 zapraszamy na koncert „Zakazane piosenki” i wspólne śpiewanie znanych piosenek wojskowych z chórem Cantare (formuła karaoke).

Dla głodnych będziemy mieli prawdziwą wojskowo-strażacką grochówkę! Warto spotkać się tego dnia, porozmawiać, poczuć atmosferę miasta z przeszłości.

Magdalena Grzywacz

Adres źródłowy: https://www.mlawa.pl/artykul/bitwa-pod-mlawa-1939-pamietamy-0