Opublikowane na: Mława (www.mlawa.pl)
Autor: root@npc.pl
Mamy nowych przyjaciół
Klucze do miasta Moscufo odebrał Burmistrz Sławomir Kowalewski z rąk Burmistrza Alberico Ambrosini tuż po podpisaniu umowy partnerskiej. Od 22 listopada Mława ma miasto bliźniacze –Moscufo położone we włoskiej Abruzji.
Przez kilka miesięcy mieszkańcy Moscufo przygotowywali się do przyjęcia delegacji z Polski. Wcześniej przez ponad rok szukali miasta z Europy Środkowej, które mogłoby stać się dla tamtejszej społeczności rzetelnym partnerem w realizacji programu Unii Europejskiej „Europa dla obywateli” . W połowie ubiegłego roku znaleźli Mławę i postanowili nawiązać z nami kontakt.
Do Włoch na zaproszenie władz Moscufo pojechała 40-osobowa delegacja z Mławy składająca się z radnych miejskich, biznesmenów, urzędników, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a przede wszystkim z młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej . Na jej czele stanął Burmistrz Sławomir Kowalewski.
Już pierwsze spotkanie przedstawicieli dwóch dalekich i odmiennych społeczności okazało się bardzo udane. Dorośli i młodzież szybko zaczęli zawierać znajomości rozmawiać o tradycjach, kulturze i gospodarce Polski oraz Włoch.
W niedzielę 22 listopada b.r. w podniosłej atmosferze Burmistrzowie Alberico Ambrosini oraz Sławomir Kowalewski podpisali umowę partnerską między Mławą a Moscufo. W dokumencie tym zapisano:
„My, burmistrzowie oraz ich przedstawiciele,
Wybrani jako przedstawicie naszych miast. Pewni, że przedstawiamy szczere życzenia naszych społeczności lokalnych; Świadomi, że zachodnia cywilizacja znalazła początek w naszych starożytnych państwach – miastach, oraz, że duch wolności po raz pierwszy został odnotowany
w wolności zdobytej przez nich;
Zważywszy, że historia wciąż toczy swoje koło, to jednak świat będzie naprawdę ludzki jedynie, gdy ludzie będą żyć swobodnie w wolnych miastach;
Podejmujemy, w tym dniu, uroczyste zobowiązanie:
- Utrzymania stałych więzi między naszymi gminami, w celu promowania szerokiej wymiany między naszymi mieszkańcami w celu wspierania, poprzez zwiększenie wzajemnego zrozumienia, prawdziwego ducha europejskiego braterstwa;
- Połączyć nasze starania w celu, zwiększenia sukcesu dla pokoju i dobrobytu europejskiej jedności.”
Moscufo jest pierwszym miastem z którym Mława podpisała umowę twinningową (staliśmy się miastami bliźniaczymi). Burmistrz Sławomir Kowalewski oraz wszyscy uczestnicy projektu są przekonani, że oba Miasta mogą wiele skorzystać rozwijając przyjaźń i współpracę na każdej płaszczyźnie. Prawdopodobnie w połowie przyszłego roku będziemy gościć mieszkańców Moscufo w Mławie.
W połowie grudnia planowane jest spotkanie młodzieży, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz rożnych instytucji dotyczące planów współpracy z Moscufo. Wszelkie propozycje dotyczące projektu można składać już teraz u p. Katarzyny Kaszuby, doradcy burmistrza (ratusz, pokój nr 16).
mg
Adres źródłowy: https://www.mlawa.pl/artykul/mamy-nowych-przyjaciol