Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Pokazy palenia i pierwszej pomocy oraz atrakcje dla najmłodszych

Krzysztof Napierski / 28 września 2021

W sobotnie przedpołudnie 25 września w parku miejskim w Mławie mieszkańcy naszego miasta mieli okazję wziąć udział w proekologicznym spotkaniu, celem którego było przybliżenie wszystkim zainteresowanym sposobu poprawnego palenia paliwem stałym w piecach.

Wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z pieców na paliwo stałe. Palenie w nich nie jest łatwe i trzeba się go nauczyć. Prawidłowe spalanie to nie tylko oszczędności, ale także ograniczenie nawet o 80% emisji dymu do atmosfery. Zaproszony na spotkanie przedstawiciel firmy wyjaśnił, jak ekonomicznie palić węglem i drewnem, tak aby opał zapalał się stopniowo oraz nie generował drażniącego, gęstego dymu. Wyjaśnił, dlaczego metoda rozpalania „od góry” przynosi wiele korzyści społecznych i ekonomicznych. Zaprezentował dwa identyczne piece, spośród których jeden został rozpalony prawidłowo metodą „od góry”, drugi w sposób nieprawidłowy metodą „od dołu”. Mieszkańcy mogli zobaczyć i porównać, jak ogromne znaczenie ma to, jak rozpalamy w naszych piecach. Dodatkowo przedstawiciel firmy odpowiadał na wszelkie pytania zainteresowanych oraz dawał praktyczne wskazówki. Uczulał również, że odpady to nie opał, a ich spalenie – oprócz tego, że jest surowo zabronione – emituje szkodliwe substancje do powietrza, którym wspólnie oddychamy.

Pokaz palenia nie był jedyną atrakcją. Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie przedstawiali instruktaż udzielania pierwszej pomocy osobie, która została poszkodowana w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto bezpłatnie użyczali czujniki tlenku węgla, aby w swoich domach można było skutecznie chronić się przed „cichym zabójcą”, jakim jest czad. Rozpoczął się sezon grzewczy, a z nim niestety zatrucia tlenkiem węgla. Zachęcamy do instalowania czujników.

Dodatkowo nie lada atrakcją dla najmłodszych była możliwość obejrzenia wozu bojowego. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak.

Ponadto pracownicy Urzędu Miasta Mława udzielali informacji oraz zachęcali do skorzystania
z programu „Czyste Powietrze”. Przypominamy, że program ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródła ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Tych z Państwa, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, zachęcamy do obejrzenia filmu z pokazu palenia dostępnego TUTAJ.

Urszula Perłowska / WGK