Jak ziemiaństwo wpłynęło na naszą kulturę | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jak ziemiaństwo wpłynęło na naszą kulturę

Krzysztof Napierski / 24 maja 2023

Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe we współpracy ze Starostą Mławskim i Państwową Uczelnią Zawodową im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie zorganizowało w mławskim wydziale uczelni seminarium popularno-naukowe poświęcone ziemiaństwu. Przeważającą część słuchaczy zgromadzonych w auli stanowiła młodzież mławskich szkół, co docenili organizatorzy wydarzenia, dziękując nastolatkom za liczne przybycie.

– Tematem dzisiejszego spotkania, kolejnego z cyklu „Z naszego ogródka. Historie lokalne Ziemi Zawkrzeńskiej” jest ziemiaństwo i jego wpływ na kulturę i zachowania w naszej okolicy – wprowadzał w zakres poruszanych zagadnień Prezes Zarządu Stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe Tadeusz Stabach, serdecznie witając przybyłych na seminarium gości. Głos zabrali także pozostali organizatorzy wydarzenia – Prorektor Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechnowie prof. dr hab. Leszek Zygner i Starosta Mławski Jerzy Rakowski.

W gronie prelegentów seminarium znaleźli się dr Bogumiła Umińska (Mławscy ziemianie w okresie popowstaniowym), Robert Zaborowski (Siedziby ziemiańskie na Ziemi Zawkrzeńskiej), Jerzy Piotrowski (Od obronnej fortalicji do rezydencji magnackiej w Bieżuniu – geneza, przemiany, właściciele oraz plany na przyszłość) i Piotr Karwowski (Genealogia – praktyczne poszukiwania). Miłą niespodzianką było zaprezentowane podczas seminarium nagranie wideo – stworzone specjalnie na potrzeby tego spotkania – z opowieścią rodziny Żarnowskich, urodzonych w Argentynie wnuków dziedziców z Halinowa. Na materiale uczestnicy seminarium zobaczyli Andresa Żarnowskiego z bratem i siostrą.

KN / KSM