Wystawa czasowa w MZZ "Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi. Polacy w latach 1914-1921", zapraszamy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Wystawa czasowa w MZZ "Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi. Polacy w latach 1914-1921", zapraszamy

Agnieszka Puzio-Dębska / 17 października 2018

28 września 2018 roku, w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie została otwarta wystawa czasowa "Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi. Polacy w latach 1914-1921".

Wystawa nie ogranicza się tylko do pamiętnych listopadowych dni 1918 roku, ale pokazuje też wydarzenia z okresu I wojny światowej i z kilku pierwszych lat po zakończeniu tej wielkiej wojny. Przedstawia między innymi walkę Polaków w latach I wojny światowej. Na wystawie dla prezentacji tego okresu najwięcej uwagi i miejsca poświęcono przede wszystkim Legionom Polskim. Nie zapomniano o Polskiej Organizacji Wojskowej. Pierwsze lata po zakończeniu I wojny światowej to walka zbrojna i dyplomatyczna o granice młodego państwa polskiego i utrwalenie świeżo odzyskanej niepodległości. W tych latach najcięższą próbą dla Polaków była zwycięsko zakończona wojna polsko-bolszewicka, stąd na wystawie duża ilość eksponatów dotyczących wojny Polski z Rosją bolszewicką. Nie zabrakło też eksponatów dotyczących wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919, powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wystawa pokazuje również postaci bardzo ważne w walce o niepodległość Polski, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller. Nie zapomniano też o wielu zwykłych uczestnikach walk o niepodległość Polski, a może też niezwykłych, jak Orlęta lwowskie lub młodzi gimnazjaliści mławscy. Ci ostatni to zabity 12 listopada 1918 roku Klemens Henryk Sokalski i ochotnicy z 1920 roku, który był decydującym rokiem w wojnie polsko- bolszewickiej.

Na wystawie pokazano fotografie, pocztówki, obrazy, afisze, plakaty, dyplomy, książki, prasę, dokumenty, ordery i odznaczenia, medale artystyczne, broń.

Kuratorem wystawy jest kustosz Jacek Wilamowski.
Wystawa będzie czynna do 8 grudnia 2018 roku.