Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Włoska eksplozja kolorów w mławskim muzeum

Magdalena Grzywacz / 11 lipca 2018

W piątek 13 lipca o godzinie 11:00 zapraszamy do sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej na wernisaż wystawy włoskiego malarza Carmine'a Galiè’a.

Artysta urodził się w 1955 roku, jest chirurgiem, ale sztuka pasjonuje go od wczesnej młodości. „Jego dyskretna, lecz wyrafinowana podróż artystyczna zakończyła się nieformalną, wyrażającą geniusz twórczy eksplozją kolorów, które budzą w widzach głębokie i niepokojące doznania” – czytamy w katalogu przygotowanym na otwarcie ekspozycji.

W 1990 roku Carmine Galiè wraz z innymi artystami (Montebello, Iannucci i Celli) stanowił grupę „Fidia", z którą brał udział w licznych wydarzeniach artystycznych. W 1994 roku zaczął interesować się kaligrafią, zwłaszcza akwafortami. W 1998 roku rozpoczął współpracę z Sandrem Ettorrem, zakończoną serią prac zgrupowanych pod tytułem „Collaborations". Ma za sobą liczne wystawy we Włoszech i za granicą.

Mławska wystawa będzie pierwszą organizowaną w Polsce. Ekspozycja powstała dzięki współpracy Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Urzędu Miasta Mława z prezes stowarzyszenia Irdi Destinazionearte Danutą Anną Kidą. Koordynatorem wystawy jest krytyk sztuki prof. Massimo Pasqualone.

Przypomnijmy, że u podstaw współpracy Mławy i Mosufo leży podpisana w 2009 roku umowa partnerska. W artykule opublikowanym przez Massimo Domenico (szefa włoskiej delegacji) w regionalnych czasopismach Abruzji napisano: Tak jest prawie 10 lat od zawarcia związku braterskiej przyjaźni pomiędzy dwoma społecznościami , który jest dobrze ugruntowany i wykracza poza zwykłą formalną wymianę wizyt. I tak jak w przypadku prawdziwych przyjaciół, których zawsze chce się mieć obok siebie, aby dzielić się pięknymi chwilami. Z tej okazji z entuzjazmem przyjęliśmy zaproszenie burmistrza Sławomira Kowalewskiego, by uczestniczyć w Summer City Festival Mława. Przedstawimy nasz włoski zespół Exitium, który wystąpi podczas imprezy. Sztuka Abruzzo będzie przedstawiona podczas wystawy prac artysty Carmine Galiè, skoordynowanej i zainaugurowanej przez krytyka sztuk prof. Massimo Pasqualone w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie”.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM