Używasz nawilżanych chusteczek? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj ich do sedesu! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Używasz nawilżanych chusteczek? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj ich do sedesu!

Krzysztof Napierski / 22 marca 2019

„Sedes to nie jest śmietnik” – z takim apelem do odbiorców swoich usług zwrócił się  już kilkanaście miesięcy temu zakład „Wod-Kan” Sp z o. o., który podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych boryka się z poważnym problemem uszkodzeń urządzeń sanitarnych spowodowanych wrzucanymi do sedesów odpadami.

Jak się okazuje, wielu użytkowników sieci wodno-kanalizacyjnej wrzuca do muszli klozetowej wiele odpadów. Część z nich nie ulega degradacji w wodzie, tak jak wspomniane chusteczki nawilżane. Tkanina, z której są one wykonane, w ponad 90 % nie jest biodegradowalna. Taka wrzucona do sedesu chusteczka może spowodować zator kanalizacji sanitarnej poprzez zatkanie rury, a jeśli mimo wszystko przedostanie się dalej – może przyczynić się do awarii pomp na przepompowniach ścieków.

Pozostałe odpady, jakie często trafiają do kanalizacji, to między innymi patyczki higieniczne, podpaski, pieluchy niemowlęce jednorazowe i ręczniki papierowe, które wrzucone do sedesu w dużej ilości zbijają się w twardą masę, powodując zatory.

Z podobnym problemem borykają się również inne kraje Europy, ponieważ zjawisko to jest niestety powszechne w wielu państwach. Z tego powodu władze Wielkiej Brytanii poważnie rozważają wycofanie chusteczek nawilżanych ze sprzedaży.

Pamiętaj: Uszkodzenie urządzeń sanitarnych obciąży twoją własną kieszeń!

Zakład „Wod-Kan” Sp z o. o. uczula użytkowników sieci wodno-kanalizacyjnej na przestrzeganie zakazu wyrzucania chusteczek nawilżanych, podpasek oraz innych odpadów do kanalizacji. Zwraca przy tym uwagę na fakt, że podpisując umowę z zakładem, odbiorca zobowiązuje się do przestrzegania zasad odpowiedniego korzystania z kanalizacji sanitarnej, o czym mówi §6 pkt. 9 umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.

Należy podkreślić, że usuwanie awarii spowodowanych niewłaściwym korzystaniem z kanalizacji sanitarnej zwiększa koszty użytkowania, a tym samym cenę metra sześciennego ścieków.

MP / UMM

Na zdj.: Zapchana pompa na przepompowni ścieków (ul. Lawicz Liszki)