Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Sztuka i rock progresywny z włoskimi akcentami

Magdalena Grzywacz / 02 lipca 2018

Przed nami dwie wystawy i dwa koncerty  z udziałem Włochów z zaprzyjaźnionego z Mławą miasta Moscufo w Abruzji. 13 lipca zapraszamy na wernisaże i minirecital, a 15 lipca – na koncert grupy EXITIUM na scenie Summer City Festival Mława.

W 2009 roku Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski podpisał umowę partnerską z niewielkim miastem Moscufo, położonym w centralnej części Włoch, na wysokości Rzymu po wschodniej części półwyspy apenińskiego. Przyjaźń dwóch oddalonych o ponad 2000 km miast okazała się mocna na tyle, że prawie każdego roku obywatele Mławy lub Moscufo robią coś z myślą o mieszkańcach zagranicznego miasta bliźniaczego. W ubiegłym roku Mława została zaproszona na Festiwal „Melodie Jesieni”, w trakcie którego przybliżyliśmy Włochom mławskie zwyczaje, kulturę i smaki.

Natomiast w weekend Dni Mławy (między 13 a 15 lipca), przybliżymy mieszkańcom twórczość artystów z Moscufo.

W piątek 13 lipca o godzinie 11:00 zapraszamy do Sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej na wernisaż wystawy Carmine Galie’a. Artysta urodziła się w 1955 roku, jest chirurgiem, ale sztuka pasjonuje go od wczesnej młodości. „Jego dyskretna, lecz wyrafinowana podróż artystyczna zakończyła się nieformalną, wyrażającą geniusz twórczy eksplozją kolorów, które budzą w widzach głębokie i niepokojące doznania” – czytamy w katalogu przygotowanym na otwarcie ekspozycji. Carmine Galie’ ma za sobą liczne wystawy we Włoszech i za granicą. Mławska wystawa będzie pierwszą organizowaną w Polsce. Ekspozycja powstała dzięki współpracy Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Urzędu Miasta Mława z prezes stowarzyszenia Irdi Destinazionearte Danutą Anną Kidą. Koordynatorem wystawy jest krytyk sztuki prof. Massimo Pasqualone.

W trakcie wernisażu obecni będą mogli wysłuchać minirecital na mandolinę i gitarę w wykonaniu szefa delegacji włoskiej Domenico Massimo (mandolina) oraz Gianni Nobilio  - reprezentanta Filharmonii Moscufo (gitara).

Tego samego dnia o 14:30 w foyer Miejskiego Domu Kultury w Mławie odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Moje Moscufo”, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia Magdaleny Grzywacz i Gianni Nobilio. – Aby przybliżyć mieszkańcom Mławy klimat włoskiego miasteczka, w mojej opinii  trzeba pokazać nie tylko przepiękne widoki i doskonale ustawione kadry, ale życie Moscufo i jego mieszkańców – mówi tytułem wprowadzenie do wystawy Magdalena Grzywacz.

Sporą niespodzianką dla miłośników mocniejszego brzmienia będzie niedzielny koncert EXITIUM, włoskiego zespołu grającego rocka progresywnego z Pescary. Jego członkowie są przyjaciółmi od dzieciństwa. Wystartowali w szkole średniej. Nazwa zespołu pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „tragiczną śmierć”. Członkowów grupy: Domenico Agresta, Angelo Capitelli, Luciano D’Ottavio i Pierluigi Agresta od lat inspiruje Black Sabbath. Mają na swoim koncie dwa minialbumy z oryginalnymi piosenkami wspierającymi pomysł stworzenia przestrzeni kulturowej w oparciu o muzykę Exitium w Pescarze. Tak więc Exitium stało się swoistą przestrzenią kulturalną i wielu lokalnych muzyków rozpoczęło swoją karierę lub założyło nowe zespoły dzięki doświadczeniu Exitium. Około godzinny koncert rozpocznie się na scenie Summer City Festival Mława o 17:45.

Podsumowując:

13 lipca o 11:00 – wernisaż wystawy Carmine Galie’ w Sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, w trakcie wernisażu recital Domenico Massimo i Gianni Nobilio

13 lipca o 14:30 - otwarcie wystawy fotograficznej „Moje Moscufo”Magdaleny Grzywacz i Gianni Nobilio – foyer Miejskiego Domu Kultury w Mławie

15 lipca o 17:30 – koncert zespołu EXITIUM na scenie Summer City Festival Mława (na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie).

Zapraszamy do udziału we wszystkich imprezach Dni Mławy, także tych, z włoskimi akcentami.

Obrazki galerii: 

 

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM