Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Spędź noc w ratuszu!

Magdalena Grzywacz / 09 maja 2018

Zwiedzać będzie można ważne i eksponowane miejsca, ale także te, które wcześniej nie były dostępne dla gości magistratu. 19 maja ratusz miejski w Mławie otwiera swoje podwoje w ramach Nocy Muzeów.

 

Między 20:00 a 24:00 mieszkańcy Mławy oraz przybysze z różnych stron, będą mogli wejść do ratusza i przeżyć niezwykłą przygodę. Najstarszy budynek murowany w mieście po raz pierwszy w swojej historii udostępniony zostanie do zwiedzania nocą. – Pokażemy miejsca wcześniej niedostępne, które warto zobaczyć i posłuchać opowieści o wydarzeniach, które miały w nich miejsce – zachęca do udziału w zabawie burmistrz Sławomir Kowalewski.

Po ratuszu wycieczki będą oprowadzali pracownicy ratusza, którzy jako wolontariusze kultury wejdą w rolę bajarzy, bohaterów opowieści i przewodników. Goście zobaczą m.in. biuro urzędnika z początku XX wieku, gabinet Burmistrza Miasta Mława, salę ślubów, strych i areszt magistracki, który przed laty był usytuowany w piwnicach budynku.

W organizację „Nocy Muzeów w ratuszu miejskim” włączyli się także Jarosław Janiszewski – regionalista i miłośnik historii, oraz Jacek Mianowski znany jako rycerz Jacko z Zacisza. Jarek Janiszewski zaprezentuje gościom rozkładaną makietę ratusza i opowie historię budynku, Jacek Mianowski – udostępni elementy ubrania i uzbrojenia rycerza.

Wędrówka po ratuszu przyjmie formę gry miejskiej. Na starcie zwiedzający otrzymają ulotki z miejscami na stemple. Te zostaną przystawione w każdym odwiedzonym punkcie, ostatecznie tworząc pamiątkowy certyfikat i dowód udziału w wyjątkowej zabawie.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo zwiedzanie odbywać się będzie w niedużych grupach prowadzonych przez przewodników. Trasa zakończy się na dziedzińcu ratusza, gdzie goście mogą liczyć na poczęstunek i coś do picia.

Wyjątkowość „Nocy Muzeów w ratuszu miejskim” wynika z faktu, że nie zakłada jej cykliczności. Tych, którzy chcą zgłębić historię i poznać zakamarki najważniejszego budynku w mieście zachęcamy więc do skorzystania z niepowtarzalnej szansy.

 
Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM