Nowy program „Czyste powietrze”. O co chodzi? | Mława

Obrazek z życzeniami Przejdź do linku banera

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Nowy program „Czyste powietrze”. O co chodzi?

Krzysztof Napierski / 18 października 2018

Niedawno część mieszkańców naszego miasta zdecydowała się na podpisanie umów na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe na te ekologiczne, opalane gazem. Zainteresować ich może także nowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste powietrze” mający na celu zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na budowę takowych. Skupia się na wymianie starych pieców na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych w celu efektywniejszego zarządzania energią i – co za tym idzie – efektywniejszą ochroną środowiska i naszego zdrowia.

W poniedziałek 8 października o godz. 18:00 w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którzy przedstawili obecnym mieszkańcom założenia programu, warunki przystąpienia do niego, a także formy wsparcia dla tych, którzy się na to zdecydują. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy z uwagą wysłuchali prezentacji.

Obecny na sali Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski zadeklarował pomoc miasta w utworzeniu punktu konsultacyjnego i oddelegowanie jednego pracownika na przeszkolenie w tym zakresie, aby udzielić zainteresowanym osobom konkretnej i rzetelnej pomocy.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:

- wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych, spełniających wymogi programu,

- docieplenie przegród budynku,

- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,

- instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)

Formy pomocy, z których można skorzystać w ramach programu, to dotacja i pożyczka. Maksymalne koszty kwalifikowane, od których liczona jest wysokość dotacji, wynoszą 53 tys. zł.

Więcej szczegółów dotyczących programu znajdą Państwo na stronie:

http://www.wfosigw.pl/strona-glowna/program_czyste_powietrze

Informacje o złożeniu wniosków:

http://www.wfosigw.pl/strona-glowna/aktualnosci/20978

 

MP / UMM