Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jarosław Janiszewski zasłużonym dla Miasta Mława

Magdalena Grzywacz / 05 czerwca 2018

Od 18 lat gromadzi materiały na temat naszego miasta, angażuje się w działania na rzecz Mławy, współpracuje z samorządem i pomaga ludziom z całego świata odnaleźć ślady ich przodków. 29 maja 2018 roku Burmistrz Sławomir Kowalewski wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Mława – Leszkiem Ośliźlokiem wręczyli Jarosławowi Janiszewskiemu medal Zasłużony dla Miasta Mława.

- Podziwiam pana i dziękuję serdecznie za to, co pan zrobił dla Mławy. Gromadzi pan pamiątki, kupuje je za własne pieniądze, często na bardzo kosztownych licytacjach, ale postawił sobie pan za punkt honoru, że jako mieszkaniec Mławy musi pan to mieć. Nie zamyka pan swoich bardzo cennych zbiorów w domu, w czterech ścianach, ale pokazuje pan je publicznie wraz z przyjaciółmi we wspaniałej grupie, która udziela się i angażuje: „Mława – miasto zabytkowe” – zwracał się do Jarosława Janiszewskiego podczas sesji Rady Miasta Mława 29 maja 2018 r. Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Jarosław Janiszewski swoimi zbiorami i wiedzą chętnie dzieli się z innymi: organizuje wystawy, prelekcje i pokazy multimedialne, publikuje materiały archiwalne na stronie internetowej i profilu facebookowym. Upubliczniane przez niego indywidualnie oraz jako członka grupy „Mława – Miasto zabytkowe” materiały, oglądają tysiące osób na całym świecie.

Sławomir Kowalewski zwrócił także uwagę na udział kolekcjonera w organizacji Nocy Muzeów w ratuszu, za co również serdecznie mu podziękował.

Medalem Zasłużony dla Miasta Mława nagrodzili Jarosława Janiszewskiego i złożyli mu gratulacje burmistrz Sławomir Kowalewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Mława Leszek Ośliźlok. Dziękując za to wyróżnienie, laureat podkreślił, jak dużą wagę ma ono dla niego. – Jest to dla mnie ukoronowanie moich osiemnastu lat badania historii Mławy – mówił. Jak zdradził, w tym okresie zgromadził ponad tysiąc zdjęć Mławy z okresu przedwojennego oraz z lat okupacji. Szukając informacji na temat historii miasta, przejrzał tysiące stron gazet. Swoją bogatą wiedzą podzielił się także z uczestnikami obrad, opowiadając ciekawostkę dotyczącą zmian numeracji budynków w Mławie.

KN, MG/ UMM
Obrazki galerii: