Przejdź do treści

Dane kontaktowe

+48 236543382, +48 236543652

info@mlawa.pl

Aktualności > >


Wyszukiwarka

Wyszukaj w serwisie

Drukuj Drukuj do PDF

Tam, gdzie poezja współbrzmi z muzyką

Data wpisu: 2015-07-27 15:50:00 Autor: Magdalena Grzywacz
Tam, gdzie poezja współbrzmi z muzyką
Mławski park stał się wczoraj świadkiem wzruszeń, okazywanego poczucia humoru oraz dystansu do siebie i świata. To wszystko za sprawą poetów i muzyków, przybyłych do naszego miasta na VIII Noc Poetów.

Na początku imprezy prezes Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, powitał wszystkich obecnych, a w szczególności gości honorowych – Ewę Stabach, Mirkę Szychowiak. Później nadszedł czas na konkrety, czyli na ogłoszenie laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kamili Stabach. Ale, jak na poważny konkurs przystało, emocje były dawkowane. Zanim poznaliśmy zwycięzców, prowadzący Noc Poetów Łukasz Lipka, w kilku słowach przybliżył postać Kamili Stabach, mławskiej poetki, osoby wszechstronnie uzdolnionej. Bo była także kompozytorką i autorką tekstów. W 2006 r. zmarła tragicznie, ale jej utwory pozostały i zostały zaprezentowane podczas eventu. Laureatami konkursu zostali: Marcin Królikowski z Warszawy (grand prix), Maciej Filipek z Dęblina (I miejsce), Magda Cybulska z Łodzi (II miejsce) oraz Anna Maria Wierzchucka z Warszawy (III miejsce). Po ogłoszeniu wyników gość honorowy Mirka Szychowiak, odczytała fragment swojej prozy i zaprezentowała kilka autorskich wierszy. Następnie przyszedł czas na muzykę. Jacek Mianowski z zespołem Para-fraza zagrali piosenkę do tekstu Kamili Stabach. Zapoznali także publiczność z kilkoma własnymi kompozycjami. Po dźwiękach nastrojowej gitary na scenie zagościł warszawski zespół Świt Żywych Muzyków. Warto wspomnieć, że autorką wszystkich tekstów grupy jest laureatka konkursu, Anna Maria Wierzchucka. Jej utwory są stylizowane na gwarę warszawską.

Po sporej dozie dźwięków w dobrym wykonaniu, okraszonych niebanalnymi tekstami, trzeba było powrócić do poezji. A to po to, aby poznać kolejnych laureatów, tym razem Konkursu 1 wiersza. Spośród 24 propozycji, jury nagrodziło pięć wierszy. Przyznano trzy III miejsca, które trafiły do: Doroty Surdyk, Julii Jaz i Pawła Łęczuka. Druga nagroda za wiersz pt. „Abrazje” przypadła Bogumile Salmonowicz. Zdobywczynią I miejsca z wierszem „Wernisaż” jest Agnieszka Jarzębowska. Laureaci odczytali swoje poruszające, głębokie utwory.

Ostatnią  niespodzianką dla widzów był występ mławskiego rapera – Roberta Więckowskiego. Podziękowaniom dla osób i instytucji, w tym Samorządu Mławy i MDK, dzięki którym kolejna, VIII już edycja Nocy Poetów, mogła się odbyć, nie było końca. Kolejna odsłona -  już za rok.

Magdalena Michalak

Noc poetów 2015

Powrót

Przeczytaj treść ponownie

Stary Rynek 19
06-500 Mława
tel. (+48) 23 654 33 82
faks (+48) 23 654 36 52
e-mail: info@mlawa.pl